وضعیت قیمت مسکن در کرونا

وضعیت قیمت مسکن در کرونا

وضعیت قیمت مسکن در کرونا کارشناسان حوزه مسکن پیش بینی کرده اند در سال 2021 و دوران پسا کرونا با وجود تولیدات انبوه واکسن این بیماری ، قیمت مسکن با کاهش موقتی روبرو خواهد شد.

لذا در آیند های نه چندان دور شاهد رونقی حتی کم در این بازار خواهیم بود. برخلاف سقوط 8 درصدی قیمت جهانی مسکن پیش بینی شده است در سال 2022 قیمت مسکن بهبود بیابد.

با در نظر گرفتن اینکه ساخت و ساز باعث ایجاد اشتغال های مستقیم و غیر مستقیم زیادی می شود. با وجود کاهش چشمگیر معملات مسکن این موضوع باعث کاهش اشتغال نیز شده است.

عواقب اقتصادی شیوع ویروس کرونا باعث شده تا شاهد رکودی بی سابقه در طی سال های اخیر در این بازار باشیم.

بنابر شرایط فعلی و رعایت پروتوکل های بهداشتی ، معیار افراد برای انتخاب خانه تغییر یافته. عمده افرادی که توانایی خرید یا اجاره خانه مد نظر و سلیقه خود را دارند سعی بر انتخاب خانه ای دارند که حداقل حیاط یا بالکن شخصی داشته باشد.

به این جهت که دیگر نیاز به بیرون رفتن از منزل برای بهبود روحیه می تواند با خطرات ابتلا به کرونا همراه باشد.

وضعیت قیمت مسکن در کرونا

با وجود آنکه برخی گزارش‌ها حاکی از کاهش قیمت مسکن است اما در برخی از کشورها نیز وضعیت قیمت مسکن در کرونا تا ۱۸ درصد بالاتر از سطح متوسط آنها در دوران پیش از ویروس کرونا، افزایش داشته است.

در کشور ترکیه با همه گیری کرونا قیمت مسکن افزایش ۲۵٫۷ درصدی را تجربه کرده است که این رقم در مقایسه با سال گذشته اعلام شده است و در حال حاضر تورم موجود در این کشور ۱۲ درصد است.

با بررسی این آمارها نتیجه می شود که شیوع ویروس کرونا بر بازار مسکن تاثیرات نامنظم داشته است. میزان تاثیر آن بر وضعیت قیمت مسکن در کرونا بسته به شرایط و قوانین هر کشور متفاوت بوده است.

افزایش قیمت مسکن در بسیاری از کشورها موجب می‌شود تا میزان سرمایه گذاری در این کشورها حفظ شده و در کنار آن تبدیل به عامل نابرابری در کشورهای پیشرفته شود.

همچنین قیمت‌های بالاتر و دستمزدهای ثابت، به معنای افزایش اجاره بهای بیشتر می باشد. بنابراین در این زمینه چشم همه به سیاست گذاری مالی صحیح دولت‌ها است تا از افزایش این حباب قیمتی جلوگیری شود.

با توجه به همه این مسائل و وجود نوسانات وضعیت قیمت مسکن در کرونا در اغلب کشورها، تحولاتی که در سال جدید هم با آنها روبرو خواهیم شد، تحولات بسیار متغیری خواهد بود .

که از عدم اطمینان در ارتباط با شیوع بیشتر کرونا و تاثیرات نهایی آن بر سلامت عمومی و همچنین تاثیر آن بر بازارهای مالی و به خصوص املاک نشات می‌گیرد.

با توجه به این عدم اطمینان و این موضوع که مشخص نیست این ویروس تا چه زمانی در کشورها باقی بماند، همه نگاه‌ها به بازارهای مالی و سیاست گذاری‌های حاکم بر آنها خواهد بود.

مطالب مرتبط با این موضوع: سوئیت های کوچک تنها راه برای خانه دار شدن

تاثیرات کرونا

ویروس کرونا، تاثیرات زیادی بر اقتصاد و بازار املاک چین داشت. اما در زمینه اقتصاد جهانی تاثیری به مراتب بیشتر را تجربه کرد و اختلال‌ های بسیاری در بخش‌های اقتصادی دیگر به وجود آورد زیرا بانک‌های مرکزی تصمیمات آنی اتخاذ کردند و تصمیم گیری‌ها نهایتا لحظه‌ای بود وتاثیرگذاری آنی و بی ثبات داشت.

با این حال پیش بینی بسیاری از کارشناسان در دوران پساکرونا افزایش شدید و جهش شدید قیمت در بازارهای مالی و به خصوص مسکن است. البته کارشناسان معتقدند توجه سرمایه گذاران به نکاتی که در ادامه به آنها می‌پردازیم، موجب می‌شود تا خطر سرمایه گذاری در این دوران کاهش پیدا کند.

  • رکود اقتصادی میتواند تبدیل به فرصت شود و بدانید که فرصت هر لحظه می‌تواند دست به دست شود.
  • هیچ گاه نترسید و در انتهای بازار اقدام به فروش کنید. حتی زمانیکه قیمت‌ها رو به کاهش است، بدانید که این وضع پایدار نیست و بهبود می‌یابد.
  • ذخایر نقدی سالم را حفظ کنید.
  • تنوع در بخش املاک و مستغلات را در نظر بگیرید که شامل انواع تجاری، مسکونی، زمین و غیره می شوند.
  • از ماهیت طولانی مدت بودن سرمایه گذاری در حوزه املاک آگاه باشید و خطر نقدینگی در این حوزه را بدانید. با توجه به این موضوع داشتن استراتژی طولانی مدت به شما کمک می‌کند تا ریسک سرمایه گذاری خود را به حداقل برسانید و بازدهی خود را افزایش دهید.

وضعیت قیمت مسکن در کرونا در ایران

نایب رئیس اتحادیه املاک استان تهران اشاره کرد:

با توجه به آن که امکان خرید و فروش و یا انعقاد قرارداد بین خریداران و فروشندگان مسکن در این شرایط کمی سخت شده است، بنابراین بسیاری از مشاوران املاک و همچنین فروشندگان مسکن صبر کرده اند تا با بهبود وضعیت ویروس کرونا مجدداً معاملات خود را در این بازار از سر بگیرند.

بسیاری از فروشندگان و یا ساکنان واحدهای مسکونی اجازه ورود به واحدهای خود را به دلیل انتشار ویروس کرونا نمی‌دهند و همین موضوع باعث کاهش میزان معاملات در این بازار شده است.

طبق آمارهایی که ارائه شده قیمت مسکن نه تنها کاهش نیافته است بلکه رشد هم داشته و طبق اطلاعات ارائه شده از سوی وزارت راه‌وشهرسازی طی بهمن و اسفند سال 99 شاهد رشد ۸.۵ درصدی قیمت مسکن بوده‌ایم.

بسیاری از افرادی که در بهمن سال گذشته قصد خرید و فروش مسکن را داشتند اما به دلیل شیوع ویروس کرونا تا اطلاع ثانوی دست نگه داشتند به نظر می‌رسد که از اردیبهشت وارد این بازار شوند، به همین منظور در آینده نزدیک شاهد رونق گرفتن معاملات مسکن خواهیم بود.

وضعیت قیمت مسکن در کرونا جهش چشمگیری نخواهند داشت و این بازار هم همانند سایر بازارهای موازی متناسب با نرخ تورم و برابر با عرضه و تقاضا رشد یا سقوط خواهد داشت.

حال باید صبر کنیم و ببینیم با بهبود این وضعیت و افزایش میزان تزریق واکسن کرونا ، آیا شاهد بهبود وضعیت اقتصادی خواهیم بود. که در نتیجه آن می توان آینده ای بهتر برای کاهش میزان اجاره و اجاره نشینی هم میهنان خود شاهد باشیم.

امید است با بهبود وضعیت قیمت مسکن در کرونا ، رونق در بازار مسکن و بهبود تعداد معاملات و در نتیجه افزایش ساخت و ساز و اشتغال انتظار داشته باشیم.

نوشتهٔ پیشین
خانه کوچک راه حلی برای خانه دار شدن جوانان
نوشتهٔ بعدی
مشاعات ساختمان قوانین و مقررات آن
از برج های مجلل هلدینگ پارمیس دیدن کنید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
AlbanianArabicEnglishPersian