مشاعات ساختمان

مشاعات ساختمان قوانین و مقررات آن

مشاعات ساختمان و مقررات آن

بخش های مشترک مجتمع های آپارتمانی که دراصطلاح مشاعات  ساختمان شناخته می شوند عبارتند از:  زمین، تاسیسات گرمایشی و سرمایشی مشترک، چاه، انشعاب برق مشترک، بالابر، فاضلاب، انشعاب آب مشترک ، انبار مشترک، لوله ها و سیم های برق، اسکلت ساختمان، بام، راهرو و راه پله ها، در و پنجره ها در قسمت های عمومی، رختشوی خانه، حیاط، محوطه ساختمان که بخشی از ملک است، حیاط خلوت، اتاق سرایدار، نمای ساختمان، انبار عمومی و تلفن مرکزی .

آنچه که برابرصورت جلسه تفکیکی آپارتمان ها به آپارتمانی خاص اختصاص ندارد، مشترک و مورد استفاده همه مالکان و متصرفان قانونی است. این بخش ها غیرقابل انتقال است وهرمالک یا قائم مقام او به نسبت مالکیت خود و مساحت آپارتمانش درآن ها به صورت مشترک و مشاعی سهیم است.

 

هزینه مشاعات ساختمان

تامین هزینه های تعمیر ، رسیدگی و نگهداری از مشاعات مانند موتورخانه، سقف پشت بام، رنگ دیوارهای راه پله، هزینه برق و آب مشاعات، تعمیر آسانسور و . . . به عهده تمام مالکان یا ساکنین یک ساختمان آپارتمانی می باشد. میزان سهم هر ساکن بر حسب متراژ و مساحت واحد او محاسبه می شود. اگر مالکی سهم واحد خود را پرداخت نکند، ساکنین آپارتمان می‌توانند شکایت خود را از طریق شورای حل اختلاف پیگیری نمایند.
همچنین اگر واحدی به تنهایی منجر به آسیب رساندن به هر بخش از مشاعات شود. همان فرد به شخصه موظف به جبران خسارت وارده می باشد.

این مطلب را هم بخوانید: انواع سند زمین و قولنامه

قوانین و ضوابط حاکم

  • مالکان و ساکنین یک ساختمان می توانند در عرف و معمول از مشاعات استفاده کنند. به نوعی که باعث ایجاد آزار و زحمت برای دیگر ساکنین نشوند. مثلا قراردادن جاکفشی در راهرو خارج از عرف طوریکه باعث مشکل در رفت و آمد همسایگان شود ، مزاحمت محسوب می شود. در اینصورت ساکنین حق اعتراض به وی را دارند.
  • هیچ کدام از مالکان حق تصرف و استفاده شخصی از مشاعات را ندارد. مگر اینکه با دیگر ساکنین توافق کتبی به عمل آورده باشد. ضمن اینکه ایجاد مزاحمت هم نشود.
  • استفاده از مشاعات به شکلی که باعث ایجاد سر و صدای آزاردهنده شود و یا ایجاد آلودگی در مشاعات کند تخلف محسوب می شود. مانند شستشوی خودرو در پارکینگ، نگهداری از حیوانات در مشاعات و . . .
  • قراردادن زباله در راهپله و راهرو که باعث ایجاد آلودگی محیطی در ساختمان شود.
  • ایجاد تغییرات در واحد به نوعی که باعث تغییر در نمای ساختمان شود و منجر به ایجاد مزاحمت برای دیگر ساکنین شود ممنوع است.
  • استفاده شخصی از آب، برق و گاز مشاع ممنوع است. مثلا استفاده از آب حیاط برای شستشوی خودرو یا فرش.
  • خودروها باید در محل مشخص شده هر واحد پارک شوند. ضمن اینکه باعث ایجاد مزاحمت برای دیگر ساکنین نشود.
  • برای استفاده از فضای مشاعات مثل حیاط یا پارکینگ برای جشن و مهمانی ها تنها با رضایت تمام ساکنین امکان پذیر است.
  • تغییرات در نقشه و پلن ساختمان منوط به کسب مجوزات قانونی و رضایت تمام ساکنین است.
  • دفاتر املاک و اسناد رسمی موظف هستند به هنگام عقد قرارداد فروش یا اجاره ، گواهی تسویه حساب مشاعات را از ساکن قبلی دریافت کنند.

در حین مطالعه ادامه مطلب پیشنهاد میکنیم که از پروژه ی برج رونیکا پلاس مجلل ترین برج اداری دیدن کنید.

تفاوت مشترکات و مشاعات ساختمان

 دو کلمه مشاعات و مشترکات که گاها به اشتباه هم معنی قلمداد می شوند. با یکدیگر تفاوت هایی دارند. به طور کلی هر مشترکاتی جزو مشاعات محسوب می شود ولی بالعکس آن صادق نمی باشد.

بر طبق ماده دوم قانون آپارتمان نشینی ، به طور کلی قسمت‌هایی که برای استفاده اختصاصی مشخص نشده است یا در سند ملک اختصاصی یک یا چند نفر از مالکین قلمداد نشده است از قسمت‌های مشترک محسوب می‌شود. مگر آن که تعلق آن به قسمت معینی بر طبق عرف و عادت محل مورد تردید باشد.

 هنگامی که قسمتی از ساختمان به عنوان ملک شخصی در سند مالک درج نشده باشد ، آن بخش به عنوان مشترکات ساختمان محسوب می شود. به عنوان مثال می توان از راهرو و راه پله، پشت بام به عنوان مشاعات یاد کرد.

اما حیاط خلوت ، حیاط یا بامی که دسترسی به آن فقط از طریق یکی از واحد ها می باشد به عنوان مشترکات محسوب نمی شود بلکه جزو مشاعات می باشد. ضمن اینکه استفاده شخصی از آن بخش توسط واحدی که دسترسی دارد منوط به اجازه کتبی دیگر ساکنین می باشد. علاوه بر این، طبق تبصره ۳ ماده قانون  آپارتمان نشینی هزینه محافظت از چنین قسمت‌هایی به عهده دارنده حق استفاده اختصاصی خواهد بود.

قسمت‌هایی که به عنوان  مشاعات ساختمان‌ محسوب می‌شوند تنها در حالی برای یک فرد خاص قابل استفاده می باشد که دیگر ساکنین اجازه استفاده را به وی بدهند. به عنوان مثال فرض کنید در ساختمانی چند طبقه حیاط خلوتی وجود دارد که تنها ساکن طبقه اول به آن دسترسی دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با نکات و معیار های مهم هنگام خرید خانه با ما همراه باشید.

نوشتهٔ پیشین
وضعیت قیمت مسکن در کرونا
نوشتهٔ بعدی
سند وکالتی برای ملک و قوانین و مقررات
از برج های مجلل هلدینگ پارمیس دیدن کنید :

2 دیدگاه. Leave new

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
AlbanianArabicEnglishPersian