انحصار وراثت املاک

انحصار وراثت املاک ، مراحل و مدارک مورد نیاز

برای تعیین تکلیف میراث افراد پس از مرگ من جمله املاک متوفی لازم است به سازمان انحصار وراثت و ادارات ذیربط مراجعه نمود. در این روند اداری میزان تملکات و دارایی های متوفی مشخص می گردد. بر اساس وصیت نامه وی و یا تمهیدات قبل از مرگ باید دارایی وی بر اساس میزان سهم هر فرزند یا هر وارث تقسیم و به آنها برسد. بر همین اساس در ادامه این مقاله به تعریف و مراحل مورد نیاز برای انجام امور انحصار وراثت پرداختیم.

توضیح انحصار وراثت ملک

بعد از فوت یک فرد، ابتدا باید مرحله کفن و دفن و پرداخت بدهی‌های وی از محل دارایی‌های به جا ماده از او انجام شود. چرا که تا قبل از این مرحله به هیچ عنوان نمی‌توان در اموال آن فرد دخل و تصرفی را انجام داد. در مرحله بعد باید وارث یا وارثان آن متوفی از طریق راه‌های قانونی مشخص شوند و اگر فردی همسر، فرزند، پدر، مادر یا هیچ کدام از اقوام درجه یک را نداشته باشد در این صورت وارث او یکی از وابستگان دورتر متوفی تعیین می‌شود.

پس از آنکه وارث متوفی مشخص شد طبق قانون تقسیم اموال او صورت می‌گیرد. به عبارت دیگر  یعنی تعداد وراث شخص فوت شده تعیین شوند و سهم آنها از ارث نیز تعیین گردد که بعد از انجام این کار وارثان حق دارند اموال شخص فوت شده را مطابق با سهم قانونی خود تقسیم کنند.  همچنین مطابق با قانون هر یک از وارثان یا افرادی که از ارث سهم یا نفعی دارند مانند طلبکاران متوفی، می‌توانند با مراجعه به شورای حل اختلاف محل سکونت متوفی درخواست تصدیق انحصار وراثت خانه داشته باشند.

مرجع قانونی که برای گرفتن گواهی و تصدیق انحصار وراثت خانه به آنجا مراجعه شود، شورای حل اختلاف است که این شورا باید در محل آخرین سکونت فرد فوت شده باشد یعنی آخرین خانه مسکونی او در همان محل باشد. این موضوع نیز مهم نیست که فرد کجا فوت کرده یا اموال او در کدام شهر است. رسیدگی به امور انحصار وراثت زمین یا املاک ، مراحل و همچنین هزینه‌هایی دارد. با صدور گواهی آن تکلیف وارثان و سهم هر یک از آنها در اموال باقی مانده از متوفی مشخص می‌شود. به مجموعه این اقدامات انحصار وراثت املاک گفته می‌شود.

مرتبط با این موضوع: قوانین و نکات سند وکالتی

وراث چه کسانی هستند

وراث که بعد از فوت یک فرد دارای سهم الارث هستند بر اساس قانون به سه دسته تقسیم می شوند:

وراث درجه اول: پدر، مادر، زن، شوهر، فرزند و نوه.

وراث درجه دوم: اجداد، برادر، خواهر و فرزند آنها.

وراث درجه سوم: عمو، عمه، دایی، خاله و فرزند آنها.

 

مراحل و مدارک مورد نیاز برای امور انحصار وراثت

در اولین مرحله ازاین روند لازم است گواهی فوت فرد متوفی به صورت اصل و کپی برابر با اصل موجود باشد. اسامی کلیه وارثان باید در فرم استشهادیه مخصوصی که توسط شورای حل اختلاف در اختیار متقاضیان قرار میگیرد نوشته و توسط ۲ نفر از اشخاصی که وراث و شخص فوت شده را می‌شناسند در یکی از دفاتر اسناد رسمی امضاء شده و در دفاتر اسناد رسمی تایید شود.

وراث می بایست در اولین فرصت لیست کلیه اموال و داراییهای متوفی را برای ثبت به اداره دارایی محل سکونت وی ارجاع دهند. متقاضی انحصار وراثت املاک باید علاوه بر شناسنامه خود، کپی برابر اصل شده شناسنامه سایر وراث را نیز تهیه و به شورای حل اختلاف تقدیم کند. ارائه اصل شناسنامه‌ها جهت ملاحظه هم الزامی است. اگر فرد فوت شده همسر دائمی داشته باشد، همراه داشتن عقد نامه او و کپی آن الزامی است.

همانطور که اشاره کردیم به محض فوت فردی، کسی دیگر قادر به دخل و تصرف در اموال و دارایی های متوفی نمی باشد. سپس نهایتا انحصار وراثت املاک باید از سوی یک مرجع رسمی اعلام گردد که این مرجع شورای حل اختلاف می باشد. اولین مرحله برای دریافت گواهی انحصار وراثت املاک این است که فرم مخصوص آن را از شورای حل اختلاف آخرین اقامتگاه متوفی دریافت شود.

پس از پر کردن این فرم فرد باید به ۲ محل دیگر نیز برای تکمیل کردن مدارک مراجعه کرده و با فرم تکمیل شده به شورای حل اختلاف به صورت مجدد مراجعه شود.

در حین مطالعه ادامه مطلب پیشنهاد میکنیم که از پروژه ی برج رونیکا پلاس مجلل ترین برج اداری دیدن کنید.

برای تایید وراث

در این مرحله لازم است به یک دفتر اسناد رسمی مراجعه کرده و فرمی که در شورای حل اختلاف دریافت شده است به همراه گواهی فوت متوفی و اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی تمامی وراث ارائه گردد. انجام این مرحله به این منظور است که دفتر دار اسناد رسمی، شهادت نامه‌ای را تنظیم کند که شاهدان با امضا و گواهی آن، وارثان فرد فوت شده را به صورت رسمی در همان فرم به خصوص، تایید کنند. در واقع این فرمی که ثبت می‌شود از جمله مدارکی است که شوراهای حل اختلاف در مراحل بعدی از شما تقاضا می‌کنند.

مالیات بر ارث

در مرحله بعد از مراحل انحصار وراثت ملک یا زمین، باید تکلیف اموال و دارایی‌هایی که فرد متوفی در اختیار داشته نیز مشخص شود. به همین منظور هم وارثان فرد فوت شده باید لیستی از اموال منقول و غیر منقول او ارائه دهند. سپس یکی از وارثان باید به اداره دارایی مراجعه کرده و کارهای مربوط به مالیات بر ارث را انجام دهد.

محاسبه این نوع از مالیات دارای قانونی مشخص است که بر اساس نسبت وراث با متوفی تعیین می‌شود.  سپس اداره دارایی رسیدی را در اختیار شما می‌گذارد که همراه داشتن این رسید نیز به همراه دیگر مدارک برای اخذ گواهی انحصار وراثت لازم است.

در مرحله چهارم ، فرم مخصوص انحصار وراثت املاک که امضای همه وارثان و شاهدان در آن وجود دارد و در دفتر اسناد رسمی به ثبت رسمی رسیده، کپی برابر اصل شناسنامه وراث، گواهی فوت متوفی، کپی برابر اصل عقدنامه همسر متوفی، دادخواست گواهی انحصار وراثت و رسید گواهی مالیاتی یا همان مالیات بر ارث باید تهیه شده و به شورای حل اختلاف تحویل داده شود. در این مرحله یکی از وراث می تواند امور را انجام دهد و نیازی به حضور تمامی وارثان نمی باشد.

این مطلب را هم بخوانید: انواع سند زمین و قولنامه

نکات مهم

اگر فردی قصد خرید خانه ورثه‌ای را داشته باشد که انحصار وراثت در مورد آن انجام نشده پس از مراجعه به دفتر اسناد یا سازمان ثبت اسناد ،سند تک برگ برای هر یک از وراث به میزان سهمشان تهیه می‌شود . سپس برای فروش این خانه و انتقال سند آن به نام آن فرد باید کلیه ورثه با سندهای خود حضور پیدا کرده و اسناد مربوطه را امضا کنند. در صورت عدم حضور حتی یک نفر از آن‌ها امکان انتقال سند خانه ورثه‌ای وجود نخواهد داشت.

پس از تنظیم مبایعه ‌نامه باید یک کپی از مدارک شامل سند مالکیت ورثه‌ای گواهی انحصار وراثت تهیه شود تا در صورت پایبند نبودن ورثه به معامله، سندی برای اثبات حرف خود داشته باشید. سهم فروش هر یک از وراث را باید به خود شخص یا وکیل وی تحویل داد و بابت آن رسید دریافت کرد.

البته در رابطه با خرید املاک ورثه ای مسلط بودن به قوانین بسیار مهم می باشد و دقت داشته باشید که معمولا در این شرایط وجود وکیل مجرب و با تجربه می تواند بسیار کمک کننده باشد و از بروز مشکلات در آینده جلوگیری کند.

نوشتهٔ پیشین
عدم خرید و فروش، عامل کاهش قیمت بازار مسکن
نوشتهٔ بعدی
سند ملک و انواع آن را بشناسید
از برج های مجلل هلدینگ پارمیس دیدن کنید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
AlbanianArabicEnglishPersian