صدور سند املاک

زمین های بدون سند، مراحل صدور سند

گاهی شنیده ایم که یک ملک یا زمین به چند نفر فروخته شده است. برای پیشگیری از بروز این مشکل حتما به هنگام تنظیم قرارداد یا بازدید از ملک مطمئن شوید که ملک مورد نظر دارای سند رسمی می باشد. تنظیم سند برای زمین ها و املاک سراسر کشور بر طبق مواد 147 و 148 قانون ثبت اسناد و املاک و ساماندهی آنها از سال 1365 و در مرحله بعدی از سال 1370 آغاز شد. این روند نهایتا در سال 1383 پایان یافت.

پس از چند سال ، لایحه “تعیین تکلیف وضعیت ثبتی اراضی و ساختمان‌ های بدون سند رسمی” برای اصلاح مواد 147 و تا حدودی 148 قانون ثبت ارایه شد تا هم مشکلات قانون قبلی را حل و فکری برای مشکل املاک بدون سند کند.

زمین های بدون سند

این مشکل به چند سال اخیر محدود نمی شود. اما در این بین شهر تهران بیشتر با این مشکل مواجه بوده است. چرا که در دهه 60 میزان مهاجرت به تهران از روستا ها و دیگر شهرستانها زیاد شد. درهمین دوران بود که  تعداد زمین و ملک های بدون سند زیاد شد.

در این دوران به دلیل فرار تعداد زیادی از سران و مسئولین رژیم شاهنشاهی ، این افراد اقدام به فروش تملکات خود کردند. با وجود منع انتقال این املاک ، و عدم واگذاری به دولت اقدام به فروش زمین یا املاک بدون سند و قرارداد رسمی کردند. در اینصورت تعداد املاک بدون سند رسمی افزایش پیدا کرد. خریداران ، بیشتر افراد مستضعف بودند و در زمین‌ های خریداری شده بدون درافت مجوزهای لازم مبادرت به احداث اعیانی کردند و در نتیجه مشکلات فراوانی برای خود و دولت به وجود آوردند.

مهمترین مشکل ، مالکیت املاک یاد شده بود که به دلیل اینکه برای صدور سند مالکیت آنها موانع قانونی از جمله دریافت مجوز سازمان‌های مربوط مانند شهرداری وجود داشت.

برای حل این مشکل ، پیش از این چند قانون به تصویب رسیده و تازه‌ ترین تلاش قانونگذار تصویب قانون تعیین تکلیف اراضی و ساختمان‌های بدون سند رسمی است.

مقاله مرتبط با این موضوع: سند وکالتی برای املاک

قوانین و راهکار برای حل این مشکل

در قانون الزام به تنظیم سند رسمی ، همه اشخاص حقوقی یا حقیقی ملزم هستند برای تملکات خود هرچه که باشد، ‌از ساختمان ، اراضی کشاورزی ، نسق‌های زراعی و باغ‌ ها گرفته تا حتی آپارتمان‌ هایی که در شهر هستند سند تهیه کنند. البته هر یک از این املاک باید دو شرط را داشته باشند:

بر روی اراضی با سابقه ثبتی بنا شده باشد.

تصرف متصرفان قانونی باشد.

حال چنانچه ملکی دارای سند نباشد، راهکارهایی وجود دارد تا سند ملک در صورت امکان و تایید مراجع مربوطه تهیه شود. البته نوعی از املاک هستند که نمی توان برای آنها سند رسمی تهیه کرد که این املاک به قرار زیر می باشند:

فوت مالک رسمی و یک نفر از وراث:  در صورت عدم دسترسی به مالکان ملک مورد نظر و در قید حیات نبودن آنها نمی توان برای زمین مورد نظر سند رسمی صادر نمود.

مفقودالاثر بودن مالک: در صورت عدم دسترسی به مالک یا وراث قانونی او که مشخص شود بر اساس مدارک قبلی یا قولنامه ای ملک به آنها تعلق دارد. در این صورت نمی توان برای زمین یا ملک مورد نظر سند رسمی و قانونی صادر نمود.

در حین مطالعه ادامه مطلب پیشنهاد میکنیم که از پروژه ی برج رونیکا پلاس مجلل ترین برج اداری دیدن کنید.

مراحل صدور سند رسمی

تهیه سند رسمی برای ملک طی مراحل زیر انجام می شود.

مرحله اول

وجود و تهیه مدارک مورد نیاز:

مدارک مورد نیاز :

الف_ در املاک قولنامه ای : ۱ – کپی از سند مالکیت ملک ( سند اولیه ).  ۲ – قولنامه یا قولنامه هایی که متقاصی را به مالک اولیه ارتباط میدهد.

ب – در املاک دارای سند مشاعی :۱ – سند مشاعی متقاضی ۲ –   در صورتی که سند مالکیت به نام شخص متقاضی نباشد ارائه وکالتنامه های مربوطه.

 

مرحله دوم

تهیه نقشه ملک با مختصات (UTM) و فایل مربوط به آن:

الف : پس از  اطمینان از وجود شرایط و مدارک فوق الذکر متقاضی باید با مراجعه به یکی از مهندسین نقشه کش نظام مهندسی یا کارشناسان رسمی نقشه کشی دادگستری یا ثبت و از طریق بازدید ملک نسبت به تهیه نقشه UTM اقدم کرد .

ب : پس از تهیه این نقشه فایلی را که از سوی سازمان ثبت معرفی و ارائه شده با توجه به مندرجات و اطلاعات نقشه UTM باید از سوی مهندس نقشه کش تهیه و در اختیار متقاضی قرار گیرد .

 

مرحله سوم

فراهم کردن مدارک زیر و تهیه عکس یا اسکن از آنها با پسوند jpg یا png با حد اکثر حجم ۱۵۰ کیلوبایت.

۱ – اصل شناسنامه و کارت ملی متقاضی.

۲ – کپی از سند مالکیت اولیه ملک ( در اسناد قولنامه ای )

۳ – اصل و کپی تمامی قولنامه های  استنادی تا با مالکی که سند به نام او صادر شده است برسد.( در اسناد قولنامه ای )

۴ –  اصل سند مالکیت در اسناد مشاعی به نام متقاضی و کپی صفحات اول ، دوم ، سوم ، صفحه حدود ملک ، توضیحات و صفحات انتقالات.

۵ – نقشه ملک با مختصات UTM   که توسط متقاضی تهیه شده .

۶- فرم تکمیل شده گواهی تعیین مختصات ملکی در فایل excel  مربوطه.

۸ – فیش بانکی بابت هزینه تقاضا به مبلغ پانصد هزار ریال به حساب بانکی به شماره ۲۱۷۱۳۲۸۰۱۷۰۰۹ بانک ملی.

( شما می توانید مدارک خود را به یکی از کافی نت ها یا مراکزی که می توانند مدارک شما را اسکن کنند ارائه دهید تا این کار را برای شما انجام دهند و آن را بر روی یک سی دی یا فلش ریخته و تحویل شما دهد . در صورتی که دفترخانه امکانات اسکن را داشته باشد می تواند کار اسکن را نیز برای شما انجام دهد.)

در این بین پیشنهاد میکنیم از پروژه مجلل نشاط پونک که از امکانات فوق العاده ای برخوردار است و توسط بهترین طراح در ایران انجام شده دیدن کنید.

مرحله چهارم

تکمیل فرم درخواست پذیرش( فرم اولیه ) و دریافت شماره ورود به سامانه :

پس از انجام مراحل فوق و تهیه مدارک و عکس آنها با در دست داشتن مدارک با مراجعه به یکی ار کافینتها یا دفاتر اسناد رسمی بخواهید فرم درخواست پذیرش را ( در سایت  www.sabtemelk.ir ) تکمیل و شماره ورود به سامانه را دریافت نمائید.

 

مرحله پنجم

ورود به قسمت تکمیل درخواست ( صفحه اول سامانه) با استفاده از شماره ای که در مرحله قبل دریافت نموده اید و کد ملی متقاضی.

در این مرحله شخصا یا توسط دفاتر اسناد رسمی یا کافی نت ها با شماره ای که در مرحله قبل دریافت نموده اید و کد ملی متقاضی وارد شده و درخواست خود را تکمیل می کنید .

 

مرحه ششم : ارسال مدارک به واحد ثبتی

پس از تکمیل درخواست پرینتی از آن تهیه و با مدارکی که در مرحله سوم ذکر شده به واحد ثبتی از طریق پست سفارشی ارسال و کد رهگیری ۲۰ رقمی از دفتر پستی دریافت می نمایید.

 

مرحله هفتم : ورود مجدد به سامانه ( با استفاده از شماره ورود و کد ملی ) و وارد کردن شماره رهگیری ۲۰ رقمی دریافتی از دفتر پستی .

زمین‌های وقفی

شاید برخی افراد با زمین های وقفی مواجه شده باشند . ساختمانهایی که در این زمین ها ساخته می شوند باید طی مراحل و شرایطی برایشان درخواست صدور سند رسمی و قانونی داد.

اگر بخشی از ساختمان در زمین وقفی باشد ، هیات با موافقت اداره اوقاف با در نظر گرفتن تمام مدارک و پس از تعیین قیمت قسمتی که متعلق به سازمان وقف است ، در این باره اظهارنظر کرده و رای خود را صادر می‌ کند.

برای تهیه سند رسمی برای این قبیل ساختمان ها هزینه هایی باید پرداخت شود. این هزینه‌ها شامل بهای دفترچه مالکیت و تعرفه سند می‌ شود.

در کنار این هزینه‌ ها، معادل 5 درصد بر مبنای ارزش منطقه‌ ای معین شده بر مبنای برگ ارزیابی که بر اساس قیمت منطقه‌ ای املاک مشابه تعیین می‌ شود ، هزینه ای دریافت شده و به حساب خزانه‌ داری کل کشور واریز می‌ شود.

اگر ملک مورد تقاضا هیچ سندی نداشته باشد علاوه بر هزینه‌ ای که گفته شد باید فرد درخواست کننده مابه‌ تفاوت هزینه ثبت و صدور سند اولیه را نیز طبق مقررات به حساب خزانه کشور واریز کند.

نوشتهٔ پیشین
سرقفلی تجاری چیست، قوانین و مقررات حقوقی، تخلیه سرقفلی
نوشتهٔ بعدی
املاک اوقافی قوانین و تفاوت آن با سندهای شخصی (سال 1400)
از برج های مجلل هلدینگ پارمیس دیدن کنید :

1 دیدگاه. Leave new

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
AlbanianArabicEnglishPersian