قوانین املاک اوقافی

املاک اوقافی قوانین و تفاوت آن با سندهای شخصی (سال 1400)

اگر قصد خرید املاک اوقافی را دارید باید پاسخ سؤالاتی مانند (املاک اوقافی چیست؟ شرایط آن چیست؟ سند املاک وقفی چه فرقی با املاک شخصی دارد؟ شرایط خریدوفروش ملک‌های وقفی به چه صورت است؟ خرید املاک وقفی خوب است یا بد؟) را بدانید و سپس تصمیم به خرید این املاک بگیرید. در این مقاله شما به طور کامل با قوانین املاک اوقافی و تفاوت‌های آن با سندهای شخصی آشنا می‌شود. در انتهای این مقاله شما می‌توانید برای خود تصمیم بگیرید.

حتماً در مواقع خریدوفروش خانه این سؤال را شنیده‌اید که آیا این ملک اوقافی است یا خیر؟ گاهی ممکن است در موقع خریدوفروش خانه با ملک‌هایی که اوقافی هستند برخورد کنیم. لازم به ذکر است که خریدوفروش این نوع املاک تفاوت‌هایی با خانه‌های شخصی دارد و بهتر است از شرایط خریدوفروش و نوع سند قبل از انجام معامله اطلاعات کاملی داشته باشیم.

ملک وقفی به چه معناست؟

ملک وقفی بدان معناست که چندی پیش این خانه یا زمین متعلق به یک شخص بوده اما او ملک خود را وقف کرده است و حالا سازمان اوقاف و امور خیریه این زمین یا خانه را با اقساط 99 ساله به شخص‌های دیگری واگذار می‌کند.

افرادی که این املاک را خریداری می‌کنند باید به‌صورت سالانه مبلغ ناچیزی را به سازمان اوقاف بپردازند.

باید به این نکته توجه کنید که این‌ها فقط املاکی نیستند که سازمان اوقاف و امور خیریه دستی بر روی آن داشته باشد؛ باید بدانید که ملک موردنظر معارض هم ندارد، همچنین املاک وقفی هیچ‌گونه مشکلی ندارند.

بسیاری از افراد فکر می‌کنند که املاک اوقافی سند ندارند ولی کاملاً اشتباه می‌کنند، املاک اوقافی مانند ملک‌های شخصی دارای سند هستند، اما سند آن‌ها تفاوت‌های با سندهای شخصی دارند.

در واقع خریدار مالک قانونی ملک نخواهد شد و نسبت به خریدوفروش، اجاره یا ساخت و ساز ملک به‌صورت خودسر اختیاری ندارد. اما در شرایط خاص و با تأیید سازمان اوقاف امکان معامله این املاک به وجود می‌آید.

در حین مطالعه ادامه مطلب پیشنهاد میکنیم که از پروژه ی برج رونیکا پلاس مجلل ترین برج اداری دیدن کنید.

املاک اوقافی به چند دسته تقسیم می‌شوند؟

املاک وقفی به چهار دسته کلی تقسیم می‌شوند، در ادامه این دسته‌ها برای شما شرح می‌دهیم:

  1. املاک وقفی سازمان اوقاف و امور خیریه
  2. املاک وقفی آستان قدس رضوی
  3. املاک وقفی بقاع متبرکه
  4. املاک وقفی شخصی

این املاک از لحاظ قانونی باهم فرقی ندارند، تفاوت اصلی بین ملکی که اوقافی است، سازمانی است که متولی این ملک است. شما لازم نیست برای محل این ملک وقفی نگران باشید، تفاوت آنها صرفاً در سازمانی است که برای مراحل قانونی با آنها سروکار دارید.

چه تفاوت در سند ملک شخصی با املاک اوقافی وجود دارد؟

در ابتدا باید به شما بگوییم که اگر ملک دارای سند اوقافی، رهن یا خریداری شود، به خریدار آن اختیار تام داده نمی‌شود بلکه آن شخص باید به مدت 99 سال، به‌صورت سالانه مبلغی را به‌عنوان اجاره‌بها به سازمان اوقاف بپردازد.

بعد اینکه قرارداد 99 ساله به اتمام رسید سازمان اوقاف موظف است که برای اجاره مجدد آن تصمیم خواهد گرفت، حتی اگر در طول 99 سال این ملک بارها مورد معامله قرار بگیرد سازمان اوقاف باید اجازه این معاملات را بدهد، در غیر این صورت نقل و انتقالات مجاز نمی‌باشد.

ملکی که اوقافی می‌باشد دارای سند اعیان (ساختمان) است و در مورد عرصه فقط دارای اجاره‌نامه می‌باشد.

در واقع خریدار همچنین ملکی، فقط مالک اعیان یا ساختمان این ملک است و هیچ‌گونه تصرفی در عرصه یا زمین این ملک ندارد. درنتیجه بدون دریافت رضایت یا مجوز از سازمان اوقاف و امور خیریه به‌هیچ‌عنوان معامله‌ای نمی‌تواند صورت بگیرد.

سند ملکی این املاک شش دانگ است و این اسناد به‌صورت سهامی، چندجلدی و تک جلدی صادر می‌شوند و در آخر مجموع سهام‌ها باید به شش دانگ برسند.

این مطلب را هم بخوانید: انواع سند زمین و قولنامه

تفاوت ارزش ملک شخصی و اوقافی

ارزش سند املاک شخصی حدوداً 20 در صد از سندهای اوقافی بیشتر است. همچنین اجاره سالیانه سند اوقافی هم مبلغ قابل زیادی نیست، اما در مواقع نقل و انتقالات این املاک، مالک باید مالیات و عوارض قسمت اعیان یا همان ساختمان را طبق تعرفه به شهرداری مربوطه بپردازد.

سند املاک شخصی دارای حدود چهارگانه جنوبی، شمالی، غربی و شرقی هستند. همچنین دسترسی به خیابان و حدود املاک مجاور در سند مشخص می‌شود. اما در اسناد اوقافی چنین حدود و مشخصاتی نوشته نمی‌شود یا به صورت خیلی ناچیز به آنها اشاره می‌کنند.

از دیگر تفاوت‌های اسناد ملکی و اوقافی می‌توان به آن اشاره کرد که سندهای ملکی در اداره ثبت‌اسناد و املاک صادر می‌شوند.

اما سند اوقافی در سارمان اوقاف تنظیم می‌شود و به صورت دست نویس مابین خریدار و سازمان امور اوقاف و امور خیریه تنظیم می‌شود. نقل و انتقالات این املاک کاملاً زیر نظر اداره اوقاف می‌باشد.

لازم به ذکر است که تنها تنظیم سند اوقافی در سازمان اوقاف کافی نیست و باید استعلام موردنیاز از اداره ثبت‌اسناد و املاک باید دریافت کنید.

در آخر هم باید بدانید که اسناد ملکی و اوقافی از لحاظ اعتبار و ارزش باهم تفاوت دارند. اسناد اوقافی نسبت به اسناد شش دانگ طبیعتاً ارزش کمتری دارند.

در این بین پیشنهاد میکنیم از پروژه مجلل نشاط پونک که از امکانات فوق العاده ای برخوردار است و توسط بهترین طراح در ایران انجام شده دیدن کنید.

مراحل خریدوفروش املاک اوقافی

خریدوفروش این ملک‌ها مانند املاک شخصی است، با این فرق که کلیه مراحل خرید آن باید با نظارت و تأیید اداره اوقاف انجام شود.

نکته مهم دیگر این است که موقع خرید ملکی که اوقافی است تنها اعیان ملک را می‌خرید و مالکیت عرصه با متولی آن ملک است. شما برای اعیان به صورت سالانه مبلغی را باید به سازمان اوقاف یا هر متولی دیگری که مالکیت آن را دارد بپردازید.

اگر دقیق‌تر نگاه کنیم به دلیل ناآگاه بودن و باورهای غلط مردم نسبت به املاک اوقافی گاهی خریدوفروش این املاک برای مالکان سخت می‌شود.

از مزیت‌های ملک وقفی می‌توان به این اشاره کرد، افرادی که بودجه کمی دارند می‌توانند به‌راحتی صاحب خانه شوند. حتی اگر املاک اوقافی را به صورت زمین خریداری کنید می‌توانید برای دریافت وام و ساخت ساز آن اقدام کنید.

اگر قصد خریدوفروش ملک را دارید مقاله سند وکالتی برای ملک و قوانین و مقررات را بخوانید بسیار برایتان مفید است

توصیه‌هایی برای ورود به دایره املاک اوقافی

شما باید به مواردی که در زیر به آن اشاره می‌کنیم در مواقع خرید یا فروش املاکی که اوقافی هستند کاملاً توجه داشته باشید تا در این پروسه متحمل ضرر و زیان نشوید:

  • حتماً در مبایعه‌نامه باید این مطلب که این ملک اوقافی است به طور کامل ذکر شود. در این صورت بعد از معامله خریدار نمی‌تواند ادعا کند که از اوقافی بودن این ملک خبر نداشته است.
  • در سند ملک باید به‌جای شش دانگ عرصه و اعیان، باید عبارت شش دانگ اعیان ذکر شود.
  • تا زمان تنظیم سند، اجاره‌نامه باید به خریدار منتقل شود تا مشکلی بین خریدار و فروشنده پیش نیاید.
  • ممکن است بعضی از افراد سودجو با جعل سند، ملک وقفی را بخواهند به شما بفروشند، در این مواقع باید اصالت سند و ملک را از سازمان اوقاف استعلام کنید.
  • در زمان خریدوفروش این املاک باید تمام بدهی‌ها به سازمان اوقاف یا متولی مربوط به آن پرداخت شده باشند. برای مطمئن شدن از این موضوع حتماً از سازمان اوقاف استعلام بگیرید.
نوشتهٔ پیشین
زمین های بدون سند، مراحل صدور سند
نوشتهٔ بعدی
معرفی گروه ابنیه سازان مقاوم قربانی + لیست پروژه‌ها
از برج های مجلل هلدینگ پارمیس دیدن کنید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
AlbanianArabicEnglishPersian