انواع دفاتر تجاری

آشنایی با انواع دفاتر تجاری

در این مقاله قصد داریم راجع به انواع دفاتر تجاری صحبت کنیم. علاوه براین، به موضوعاتی از قبیل نحوه نگهداری دفاتر تجاری و عواقب نداشتن آن نیز پرداختیم. با املاک پارمیس همراه باشید.

تاجر کسی است که تجارت می کند و معاملات بزرگ و کوچکی را انجام می‌دهد. به همین دلیل ضروری است که قیمت خرید اجناس خود را بداند تا در موقع خرید و فروش، منافع خود را در نظر بگیرد.

گاهی اوقات بخشی از معاملات در موقع خرید و فروش، به صورت نسیه بوده یا مقداری از اجناس تحویل گرفته نمی شود.

به همین دلیل، هر تاجری باید اعمال خود را ثبت کند. انواع دفاتر تجاری لازمه کار تجارت است و از ابتدایی‌ترین ضروریات یک تاجر محسوب می‌شود.

انواع دفاتر تجاری - تنظیم و نگهداری دفاتر تجاری

اهمیت داشتن انواع دفاتر تجاری

داشتن انواع دفاتر تجاری بنا به دلایلی بسیار اهمیت دارد. از طرفی قانون تجارت به دلیل نظم امور تجاری و حمایت از تجار، آنها را مکلف به دایر کردن یک دفتر تجاری کرده است.

ثانیا به دفاتر تجاری اعتبار خاصی داده می شود که سندیت دارد. از این جهت ثبت تمام معاملات تجاری در دفاتر تجاری به خودی خود سند و اعتبار محسوب می شود.

از آنجائیکه تاجرین با توجه به مراودات و داد و ستدهای مختلف، افراد متعددی را درگیر و مرتبط می سازند. لازم است به منظور انضباط امور تجاری، اجراآت لازم برای ثبت و ضبط فعالیت ها و فعل و انفعالات مربوط به کلیه امور تاجر و تجارتخانه انجام شود.

داشتن دفاتر اداری نیز مانند دفاتر تجاری الزامی است. اگر می خواهید در مورد اجاره دفاتر اداری و تجاری بیشتر بدانید، می توانید مقاله دفتر کاری، اداری، تجاری ایده آل را مطالعه کنید.

انواع دفاتر تجاری که داشتن آن برای تاجرین الزامی است

طبق ماده 6 قانون تجارت، «هر تاجری به استثنای کسبه جزء مکلف است دفاتر ذیل یا دفاتر دیگری را که وزارت عدلیه به موجب نظامنامه، قائم‌مقام این دفاتر قرار می‌دهد، داشته باشد:

دفتر روزنامه:

دفتری است که تاجر باید همه روزه داد و ستد تجارتی، وجوه برداشتی و جمیع واردات و صادرات تجارتی خود را به هر اسم و رسمی که باشد، در آن دفتر ثبت کند.

دفتر کل:

دفتر کل دفتری است که تمام معاملات هفته‌ای یک مرتبه در آن ثبت می شود. به گونه ای که اطلاعات از دفتر روزنامه استخراج شده و با توجه به انواع مختلف آن طبقه بندی می شود.

با مشاهده ی قسمت پیشنهادهای ما هلدینگ پارمیس میتوانید مواردی را که به شما پیشنهاد کرده ایم را مشاهده و نسبت به کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

دفتر دارایی:

دفتری است که تاجر باید هر سال، صورت جامعی از تمام دارایی‌های منقول و غیرمنقول و مطالبات سال‌های گذشته را تفکیک کرده و به ترتیب در آن دفتر ثبت و امضا کند.

از این طریق مشخص می شود که شخص چه مقدار سود و ضرر کرده و چه مالی اضافه یا کم شده است. در صورتی که شخص حقوقی باشد، باید دفاتر را تحویل دارایی دهد؛ در غیر این صورت مشمول جرائم مالیاتی می شود.

دفتر کپیه:

دفتری است که تمام صورت‌ حساب‌ های صادره تاجر در آن به ترتیب تاریخ ثبت می شود. امروزه در شرکت‌ها به جای دفتر کپیه از دفاتر اندیکاتور که در آن ورودی و خروجی‌ها به ثبت می‌رسد، استفاده می کنند.

دفتر ثبت تجاری:

بنا به دستور ماده 16 اگر تاجر ایرانی یا خارجی بخواهد شغل معمولی خود را به تجاری ارتقاء دهد، مکلف به ثبت نام خود در دفتر ثبت تجاری می باشد. در غیر این صورت متخلف به جزای نقدی محکوم خواهد شد.

انواع دفاتر تجاری - ثبت دفاتر تجاری

دیگر انواع دفاتر تجاری

هر تاجری می ‌تواند متناسب با احتیاج خود دفاتر دیگری مانند دفتر معین، دفتر صندوق، دفتر ضمانت نامه، دفتر ثبت بروات تجاری و… را داشته باشد. لازم به ذکر است که نگهداری هر کدام ازین دفاتر اجباری است.

اکثر مؤسسات بزرگ و بانک‌ها غیر از دفاتر قانونی و اجباری‌، می توانند دفاتر اختیاری متعدد داشته باشند. دفاتر تجاری که تاجرین برای امور تجاری خود بکار می برند، باید طبق مقررات و قانون تجارت، سندیت داشت باشد.

پلمپ دفاتر تجاری

تمام دفاتر به استثنای دفتر دارایی و دفتر کپیه باید توسط نماینده اداره ثبت امضاء و اوراق آن ها دارای نمره ترتیبی باشد.

متصدی امضاء مکلف است که صفحات هر دفتر را شمرده و در صفحه اول و آخر آن تعداد صفحات آن را با قید تاریخ امضاء نماید.

علاوه براین، باید دو طرف قیطان با مهر سربی که وزارت دادگستری برای این منظور تهیه می نماید منگنه شود و کلیه اعداد با تمام حروف نوشته شود.

شاید این مطلب برایتان مفید باشد: خرید و فروش خانه در دردشت

تنظیم و نگهداری انواع دفاتر تجاری چگونه است؟

در گذشته استفاده از انواع دفاتر تجاری در اشکال و انواع مختلف بین تجار و کسبه متداول بوده است. به طوریکه بسته به نوع و گستره فعالیت و میزان آشنایی و تسلط تاجر با دانش و قواعد مرسوم محیط های کسب و کار تفاوت داشت.

امروزه با شکل گیری قوانین تجارت و اعمال ضوابط قانونی، تجار مکلف به رعایت و محترم شمردن تکالیف مقرر در قانون مربوطه گردیده اند. به همین دلیل در صورتی که هرکدام از موارد ذیل توسط شخص صورت بگیرد تخلف محسوب می شود.

 • گذاشتن فضای سفید در هر صفحه بیش از حد معمول در دفاتر قانونی
 • دستکاری مندرجات دفاتر قانونی و نوشتن بین سطور و حاشیه آن‌ها
 • تراشیدن یا پاک کردن مندرجات دفاتر قانونی
 • ثبت نکردن خلاصه عملیات شعب در دفاتر مرکز
 • ناپدید کردن مندرجات دفاتر با رنگ یا جوهر و غیره
 • خارج شدن دفاتر ارائه شده از پلمپ به هر صورت نباید اتفاق بیفتد
 • ثبت تمام یا قسمتی از یک فعالیت بین سطور
 • گم شدن یک یا چند برگ
 • عدم ارائه آیین نامه یا دستورالعمل‌های کار ماشین
 • ثبت تمام یا قسمتی از یک فعالیت در حاشیه
 • استفاده از دفاتر نوشته نشده سال های قبل
 • عدم ثبت یک یا چند فعالیت مالی و پولی به شرط احراز
 • تقدم ثبت یک یا چند معامله، نظر به تاریخ وقوع آنها
 • عدم صدور صورت حساب و درجه شماره
 • بستانکار شدن حساب‌های بانکی و نقدی
 • بستانکار شدن حساب‌های بانکی یا نقدی ناشی از تقدم و تأخیر ثبت حساب‌ ها
 • ارتکاب اشتباه در ثبت عملیات

این مطلب را هم مطالعه کنید: تقسیم ملک مشاع، افراز ملک و مقررات آن

پیامدهای عدم نگهداری از انواع دفاتر تجاری

ضمانت اجرای کیفری: درصورت عدم نگهداری درست از دفاتر، ممکن است به مجازات ورشکستگی و به ۶ ماه تا ۲ سال حبس محکوم ‌شوید.

ضمانت اجرای مدنی: اگر  بصورت صحیح از دفاتر نگهداری نشود، شخص ثالث می‌تواند جبران خسارتی که به او وارد شده است را درخواست کند.

انواع دفاتر تجاری - املاک پارمیس

در صورت نداشتن دفاتر تجاری چه اتفاقی برای تاجر می افتد؟

اگر تاجر از انواع دفاتر تجاری استفاده نکند، مالیات علی الراس محاسبه می‌شود. یعنی مامور مالیاتی محیط تجارتخانه را مشاهده و با توجه به شرایط آن مالیات را محاسبه می‌کند.

از عواقب دیگر نداشتن دفاتر تجاری این است که بر طبق ماده ۱۵ قانون تجارت، برای تاجر جزای نقدی مقرر می‌شود با تشخیص دادگاه، قاضی می‌تواند به صدور حکم ورشکستگی اقدام نماید.

مزایای داشتن دفاتر تجاری

همان گونه که در بالا ذکر کردیم، داشتن انواع دفاتر تجاری برای تنظیم امور تجاری بازرگانان الزامی است. تنظیم صحیح و نگهداری دفاتر تجاری برای تجار دارای مزایایی است که به برخی از آنها اشاره می کنیم.

 قابلیت استناد به دفاتر تجارتی علیه تجار دیگر

بر اساس ماده ی ۱۲۹۷ قانون مدنی، داشتن دفاتر تجاری در صورت دعوای تاجری بر تاجر دیگر دلیل و سند محسوب می شود. البته این درحالی است که دعوی ازمحاسبات و مطالبات تجاری حاصل شده باشد. مشروط بر این که دفاتر مزبور مطابق قانون تجارت تنظیم شده باشند.

تعیین مالیات بر اساس دفاتر تجارتی

بر طبق ماده ۹۵ قانون تجارت، مالیات های مستقیم سازمان امور مالیاتی را جهت تعیین مالیات پرداختی ملزم به مراجعه دفاتر تجارتی کرده است .

سهولت در اخذ تسهیلات مالی

در صنعت مالی، وام دهندگانی مانند بانک ها از وام گیرندگان خود مدارکی دال بر وضعیت مالی وام گیرنده مطالبه می کنند. که در بین دفاتر تجارتی بسیار حائز اهمیت می باشد . به موجب بند ۳ ماده ی ۵۴۲ قانون تجارت اگر تاجر دفتر نداشته باشد. همچنین در صورت ناقص بودن و تعیین نکردن وضعیت حقیقی شخص اعم از قروض و مطالبات ممکن است محکوم به ورشکستگی شود. در صورت تقلب در دفاتر تجارتی یا تنظیم نامرتب دفاتر ناشی، تاجر ورشکسته محکوم به ورشکستگی به تقلب خواهد شد .

ثبت دفاتر تجاری با املاک پارمیس

با توجه به مطالبی که درمورد انواع دفاتر تجاری، تنظیم و نگهداری آنها و شرایط داشتن آن در این مقاله بیان شد، ثبت دفتر تجاری دارای مراحل دشواری است. با سپردن این مراحل به دفتر املاک پارمیس میتوانید با خیالی آسوده و مطمئن اقدام به ثبت دفاتر تجاری تان کنید.

املاک پارمیس تمام خدمات املاکی مانند ثبت دفاتر تجاری، اخذ سند زمین های بدون سند و قولنامه، انحصار وراثت املاک و غیره را با درنظر گرفتن شرایط کاری و تجاری شما انجام می دهد.

نوشتهٔ پیشین
آشنایی با شرکت آرین سازه + لیست خدمات آرین سازه
نوشتهٔ بعدی
تفاوت ملک اداری و موقعیت اداری
از برج های مجلل هلدینگ پارمیس دیدن کنید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
AlbanianArabicEnglishPersian