قوانین خرید ملک تجاری

شرایط و قوانین خرید ملک تجاری

خرید ملک تجاری برای سرمایه داران، راه حل مناسبی برای افزایش یا پس انداز سرمایه آن ها است. به همین دلیل باید با با شرایط و قوانین خرید ملک تجاری آشنا باشند.

این مقاله به موضوعاتی پیرامون خرید ملک تجاری، ویژگی های ملک تجاری، سند ملک تجاری و غیره می پردازد. با املاک پارمیس همراه باشید.

ملک تجاری به هدف کسب و تجارت و یا فعالیت یک واحد صنفی ایجاد می شود. این ملک مانند سایر املاک دارای سند از نوع تجاری بوده و از حق سرقفلی برخوردار می باشد.

نکته قابل توجه این است که ملک تجاری شما باید از طرف شهرداری مجوز کاربری تجاری داشته باشد. با توجه به بالا بودن قیمت املاک تجاری، می بایست در هنگام خرید و فروش ملک ملاحظات لازم را در نظر داشته باشید تا معامله ای مطمئن را تجربه کنید.

در مورد حقوق سرقفلی املاک تجاری بیشتر بدانید: سرقفلی تجاری چیست

بخش های مهم قوانین خرید ملک تجاری

قوانین خرید ملک تجاری دارای سه بخش است که آن سه بخش قرار ذیل می باشد:

  • خرید ملک تجاری
  • انتقال سرقفلی ملک تجاری
  • انتقال حق کسب و یا تجارت
  • بررسی وضعیت سرقفلی ملک تجاری
قوانین خرید ملک تجاری - املاک پارمیس

بررسی وضعیت سرقفلی ملک تجاری

در زمینه خرید و فروش املاک تجاری ، حق کسب و کار و سرقفلی بسیار مهم است ولی در بعضی موارد شامل برخی از املاک تجاری نمی شود.

در صورت اجاره ملک تجاری توسط یک شخص، در برخی شرایط حق سرقفلی یا حق کسب و کار به وی تعلق می گیرد. به همین دلیل، حتما هنگام خرید وضعیت سرقفلی ملک را بررسی کنید.

اگر املاک تجاری که دارای سرقفلی هستند در اختیار مستاجر قرار بگیرند، مالک حق تصرف و استفاده از ملک را ندارد. اگر ملک دارای سرقفلی است حتما قبل از انتقال سند در قرارداد ، شرایط مربوط را مشخص کنید.

شاید خرید املاک تجاری بدون سرقفلی بدون دردسر باشد، اما در صورت داشتن سرقفلی مالکیت ملک متعلق به یک شخص است و مالکیت سرقفلی برای شخص دیگری است.

گاهی ممکن است مالکیت ملک و سرقفلی برای یک شخص باشد. درصورتی که مالکیت برای دو شخص باشد، برای خرید آن نیازمند امضاء و تایید مالک ملک و سرقفلی خواهید بود.

همچنین پیشنهاد میکنیم نسبت به مطالعه ی مقاله ی روبرو اقدام کنید : زمان مناسب برای خرید ملک در سال 1401

بررسی وضعیت بدهی های ملک به نهادهای دولتی

هنگام تنظیم سند رسمی و انتقال ملک تجاری به نام خریدار، علاوه بر تسویه حساب مالیاتی و عوارض شهرداری، باید بدهی های پرداخت شده و نشده را نیز بررسی کنید.

اگر بدهی های مربوط به حساب تامین اجتماعی و اتحادیه صنفی که ملک تجاری زیر نظر آن فعالیت دارد، پرداخت نشود، تماما به خریدار منتقل می شود و او ملزم به پرداخت بدهی ها می باشد.

تعیین تکلیف مالیات

شما به عنوان خریدار باید از پرداخت شدن مبالغ مالیات بر درآمد مشاغل اطمینان حاصل نمایید. حتما توجه داشته باشید که هنگام انتقال قطعی سند رسمی مالکیت، گواهی پرداختی مالیات اخذ نمی شود، بلکه دارای یک پلاک ثبت می باشد.

بنابراین، لازم است تا قبل از انعقاد قرارداد و هرگونه امضاء، رسید پرداختی مالیات را مشاهده و ضمیمه قرارداد کنید.

در این بین پیشنهاد میکنیم از پروژه مجلل نشاط پونک که از امکانات فوق العاده ای برخوردار است و توسط بهترین طراح در ایران انجام شده دیدن کنید.

تعیین تکلیف انشعابات آب، برق و گاز

از اختلافات معمول که اغلب بین طرفین قرارداد ایجاد می شود، مسائل مربوط به انشعابات آب، برق و گاز است.  در صورت مجزا بودن انشعابات حتما در قرارداد کتبا بنویسید.

اگر هر یک از انشعابات مشترک هستند، باز هم در قرارداد ذکر کنید. برای مشخص کردن جزئیات شماره پروانه انشعابات را به تفکیک قید کنید. از پرداخت قبض های انشعابات نیز حتما اطمینان حاصل نمایید.

قوانین خرید ملک تجاری - سرقفلی ملک تجاری

وجود پارکینگ و انباری در ملک تجاری

برای خرید باید قوانین خرید ملک تجاری را بدانبد تا تمام ویژگی های آن در قرارداد ذکر شود. به عنوان مثال، اگر ملک دارای پارکینگ، انباری و غیره می باشد، دقیقا همان را در سند بنویسید.

علاوه براین، مطمئن شوید که مالکیت استفاده از پارکینگ و انباری مجزا یا مشترک است. در صورتی که استفاده از انباری یا پارکینگ مشترک می باشد، شرایط استفاده از آنها را در قرارداد خود توضیح دهید.

تمام قوانین خرید ملک تجاری قبل از انعقاد قرارداد اعتبار دارد. بعد از قرارداد و انتقال مالکیت ملک به شما، دو حالت وجود دارد. اول اینکه اگر شما با توافقات قبلی رضایت داشته باشید، قرارداد همچنان سر جای خود باقی خواهند ماند.

حالت دوم این است که شما نسبت به توافقات قبلی رضایت ندارید و مجبور به پذیرش آن نیستید. در صورت شرایط خاص می توانید با اعضای دیگر توافق جدیدی داشته باشید.

این مطلب را هم بخوانید: عوامل موثر در قیمت گذاری ملک

بررسی کاربری ملک تجاری

برای اینکه با خیالی آسوده و قانونی به فعالیت اداری یا تجاری خود بپردازید، از داشتن مجوز فعالیت آن اطمینان حاصل نمایید. املاکی که کاربری تجاری دارند، از قوانین خرید ملک تجاری  می توان به اهمیت داشتن  مجوز فعالیت تجاری اشاره کرد و کاربری ملک در سند مربوطه باید درج شود. پس بررسی سند ملک و نوع کاربری آن الزامی است.

در صورتی که ملک دارای سند نیست، حتما نوع قبض برق پرداختی، سابقه تصرفات و مسائل دیگر را بررسی کنید و از تجاری بودن مجوز فعالیت ملک مطمئن شوید.

قرارداد انتقال حق کسب و کار

حق کسب و کار از الزامات املاک تجاری است که از سال 1376 تصویب شده است. قبل از آن مستاجر املاک تجاری نسبت به ملک، دارای حقی بودند که به عنوان حق کسب شناخته می شد.

برای احراز انتقال حق کسب از مستاجر قبلی به مستاجر فعلی، علاوه بر قرارداد اجاره، باید سند رسمی با عنوان صلح حق کسب بین مستاجرین سابق و فعلی تنظیم شود.

جهت انتقال حق کسب به اشخاص ثالث، رضایت مالک نیز ضروری است. اما در صورتی که مستاجر ملک را منتقل کند، برای اثبات این انتقال، مالک می تواند از طریق قانون اقدام به تخلیه نماید.

مالکین جهت صدور اجازه انتقال حق کسب به مستاجر جدید، می توانند مبلغی به عنوان حق مالکانه دریافت کنند. در صورتی که مالک اجازه انتقال را ندهد باید مبلغ حق کسب را به مستاجر پرداخت نماید. در غیر این صورت، مستاجر حق شکایت و دادخواست تجویز انتقال منافع را دارد.

انتقال حق کسب فقط و فقط از طریق سند رسمی صورت می گیرد و هر نوع انتقال غیر از این فاقد اعتبار می باشد.

اگر نوع شغل مستاجر در قرارداد اجاره بین مالک و مستاجر، تعیین شده باشد، مستاجر جدید نمی تواند شغل خود را تغییر دهد.

اگر می خواهید لیست املاک پیش فروش را مشاهده کنید روی دکمه زیر کلیک کنید.

قرارداد انتقال سرقفلی ملک تجاری

مستاجر یک ملک تجاری علاوه بر حق کسب و کار، ممکن است دارای حق سرقفلی نیز باشد. شاید هر دو حق کسب و حق سرقفلی به صورت همزمان وجود داشته باشد اما تفاوت هایی دارند.

حق کسب و کار در هنگام انعقاد قرارداد و فعالیت تجاری مستاجر در ملک ایجاد می شود. برای ایجاد حق سرقفلی باید براساس شروطی که صراحتا در قرارداد نوشته شده است، عمل کنید.

شرایط ایجاد حق سرقفلی

مالک هنگام اجاره ملک، مبلغی را از مستاجر به عنوان حق سرقفلی دریافت می کند و در زمان ختم قرارداد باید مبلغ دریافتی را به ارزش روز به مستاجر برگرداند. در صورتی که در قرارداد ذکر شود که عین مستاجره در تصرف مستاجره باشد، مالک ملک تجاری حق ندارد اقدام به تخلیه عین مستاجره و افزایش اجاره بها کند.

مستاجر می تواند حق سرقفلی را در قالب یک سند عادی یا رسمی تحت عنوان عقد صلح به شخص دیگر واگذار نماید.

اجرای خدمات مربوط به خرید ملک تجاری با املاک پارمیس

هنگام خرید ملک تجاری باید با قوانین خرید ملک تجاری آشنایی داشته باشید و  به نکات مهمی از قبیل حق کاربری، حق سرقفلی و غیره دقت کنید. اگر تجربه کافی در این زمینه ندارید، می توانید از پرسنل متخصص و با تجربه هلدینگ پارمیس در زمینه انعقاد قرارداد و انتقال سند بهره ببرید.

هلدینگ پارمیس ، با سابقه چندین ساله در زمینه خرید و فروش املاک، ثبت سند، انتقال سند و امور املاکی آماده خدمت رسانی به شما گرامیان می باشد.

نوشتهٔ پیشین
نکات مهم پیش خرید آپارتمان
نوشتهٔ بعدی
مزایا و معایب زندگی در برج مسکونی
از برج های مجلل هلدینگ پارمیس دیدن کنید :

1 دیدگاه. Leave new

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
AlbanianArabicEnglishPersian