ملک بدون سند

شرایط خرید و فروش ملک بدون سند

امروزه با توجه به مسئله تورم در بازار مسکن، زمینه خرید و فروش ملک بدون سند بسیار پیش می آید. افراد برای یافتن مسکن مناسب با بودجه خود معمولا به دنبال این هستند که ملک بدون سند خریداری کنند.

املاک بدون سند نسبت به سایر املاک دارای قیمت پایینی هستند و یکی از دلائل ارزان بودن این گونه معاملات نبودن سند ملک است، اما اغلب دارای ریسک بالایی می باشد.

در ادامه مقاله با شما در مورد شرایط خرید و فروش ملک بدون سند بیشتر صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

دلائل عدم وجود سند ملک

بسیاری از موارد وجود دارند که باعث می شود ملک سند رسمی اخذ نکند. یکی از دلائل می تواند مشکلات ناشی از خلافی ساختمان باشد.

به عنوان مثال، در هنگام ساخت و ساز، برخی از اصول را رعایت نکرده یا طبقه غیر مجاز ساخته باشد و یا ممکن است پیش روی بیش از حد داشته باشد. همین امر باعث می شود ملک مربوطه به پایان کار نرسد و موفق به اخذ سند رسمی نشود.

حالت دیگری نیز هست که حتی ممکن است باعث تخریب ملک شود. اگر ملک شما در طرح شهرداری باشد و با کاربری مغایر ساخته شده باشد، نیز می تواند دلیل دیگری بر نداشتن سند باشد.

ملک بدون سند - هلدینگ پارمیس

نحوه معامله ملک بدون سند

یکی از انواع معاملات بدون سند یا قولنامه ای، معاملاتی است که در آن می توانید اقدام به پیش خرید ملک کنید. در چنین مواردی که سند ملک آماده نیست باید نکات مهمی را توجه داشته باشید.

اغلب خریداران به دلیل سرمایه گذاری اقدام به خرید این نوع املاک می کنند. اما ممکن است هنگام پیش فروش به چند نفر فروخته شده باشد. به همین دلیل بهتر است از اشخاصی خرید کنید که مورد اعتماد باشند و تا حد امکان صاحب ملک را بشناسید.

در برخی از مواقع ممکن است که زمین یا ملک مربوطه دارای سند رسمی باشد ولی بنا به دلایلی، پس از گذشت چند سال صحت معامله باطل گردد.

توصیه می کنیم برای انجام معامله با فرد با اعتمادی مشورت کنید و موارد مهم را به صورت کتبی در قولنامه ذکر کنید. زیرا املاک قولنامه ای ممکن است چندین بار از یک خریدار به خریدار دیگری انتقال یابد و با مشکلاتی روبرو شوید.

برخی از افراد برای رسمی کردن ملک بدون سند به یک دست نوشته اکتفا می کنند و امضای دو نفر شاهد را نیز طی آن ضمیمه می کنند. اما در صورت بروز مشکلات حقوقی نمی تواند نزد مراجع قضایی اعتبار داشته باشد.

طبق قوانین پیش فروش ساختمان، خرید و فروش و انجام معاملات زمین بدون سند باید با تنظیم سند قانونی در دفاتر اسناد رسمی صورت گیرد.

بیشتر بدانید: زمین های بدون سند و مراحل صدور سند

دانستن ملک بدون سند

قبل از اینکه اقدام به خرید ملک بدون سند کنید حتما از طریق شهرداری از وضعیت ملک قولنامه ای اطمینان حاصل کنید.

بدین ترتیب، از میزان بدهی های ساختمان، دستور تخریب ملک و موارد دیگر مطلع شوید. با در دست داشتن این اطلاعات تا حد زیادی از ضرر و زیان های احتمالی کاهش می دهید.

نکته مهم دیگری که باید درمورد ملک های بدون سند در نظر داشته باشید این است که گاهی تفکیک هایی با کمتر از حد قانونی انجام می شود. در چنین حالتی نمی توانید پروانه ملک را اخذ کنید ولی از طریق شهرداری می توانید از صحت ملک باخبر شوید.

روش قانونی برای سند دار کردن ملک بدون سند

اگر شما هم درگیر خرید و فروش زمین های بدون سند یا قولنامه ای هستید، نگران نباشید. در صورت سپری کردن برخی مراحل می توانید براحتی برای ملک یا زمین خود سند رسمی تهیه کنید.

روند اخذ سند ممکن است برای شما هزینه بر باشد، پس قبل از آن حتما درمورد هزینه های لازم برای گرفتن سند اطلاعاتی بدست آورید.

برای اخذ سند رسمی ملک می توانید از طریق انجمن های مربوطه تصمیم بگیرید. هدف از این انجمن ها، حل مشکلات املاکی که شرایط قانون تعیین تکلیف اراضی و املاک بدون سند دارند می باشد.

شخص خریدار باید در تمام جلسات حضور داشته باشد و دلایل نداشتن سند را ذکر کند. بدین ترتیب این ارگان ها با بررسی شرایط و مقررات، سند رسمی را برای ملک شما اخذ می کنند.

این هیئت ها از یک قاضی، رئیس اداره ثبت و رئیس اداره راه و شهرسازی تشکیل شده است. در این هیئت یک دبیر هم وجود دارد که قبل از هر چیز جریان ثبتی ملک را از اداره مربوطه استعلام کرده و گزارش می دهد.

در بعضی از موارد ممکن است قانون هم نتواند ملک را سند دار کند. یعنی املاکی هستند که به هیچ وجه امکان دریافت سند برای آن ها وجود ندارد. این املاک در دو صورت قادر به اخذ سند ملک نیستند.

 • فوت مالک و وجود یک ورثه
 • مفقودالاثر بودن مالک زمین

با مشاهده ی قسمت پیشنهادهای ما هلدینگ پارمیس میتوانید مواردی را که به شما پیشنهاد کرده ایم را مشاهده و نسبت به کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

ملک بدون سند - خرید ملک

معامله قولنامه ای برای ملک های بدون سند

زمین های بدون سند از مواردی است که باید قولنامه ای بین صاحب ملک و خریدار منعقد شود. اما سوال این است که آیا این قولنامه رسمی است یا خیر. در حقیقت، انعقاد قولنامه زمین بدون سند هیچ گونه مشکل قانونی ندارد و می توانید زمین های بدون سند را به صورت قولنامه ای و با اطمینان معامله کنید.

زمین های قولنامه ای نسبت به زمین های سند دار اعتبار کمتری دارند و در هنگام انعقاد قراردارد باید موارد مهمی را در نظر داشته باشید. برخی از نکات مهم که باید قبل از خرید ملک بدون سند به آن توجه داشته باشید قرار ذیل است:

 • قبل از هر چیز به دنبال دفتر املاکی معتبر برای کارهای خرید و فروش ملک خود باشید و از داشتن مجوز قانونی آن اطمینان حاصل کنید.
 • مطمئن شوید که خریدار زمین یک شخص است یا وابسته به شخص دیگری است.
 • در صورتی که زمین ارثی است باید از وجود مدارک و استنادهای رسمی مبنی بر انحصار وراثت آن اطمینان حاصل کنید.
 • هنگام خرید زمین دقت کنید که ملک مورد نظر رهن نباشد و یا به دلایلی وثیقه نباشد.
 • مطمئن شوید زمین مشاعی نباشد و در ملکیت آن چندین شریک وجود نداشته باشد.
 • با پیگیری کد رهگیری زمین، بررسی کنید که ملک به شخص دیگری فروخته نشده باشد.
 • مشخصات صاحب ملک را با مشخصات ذکر شده در قولنامه بررسی کنید.
 • نوع کاربری زمین را حتما بررسی کنید.
 • مطمئن شوید که زمین مدعی خصوصی نداشته باشد.

شاید این مطلب برایتان مفید باشد: خرید و فروش خانه در دردشت

مواردی که باید در قولنامه زمین بدون سند ذکر شود

هنگام انعقاد قرار داد ملک بین صاحب ملک و خریدار، نکات لازم و شرایط توافقی هر دو طرف باید در قولنامه ذکر شده و امضاء شود. برخی از موارد مهم نوشتن آن ضروری است به شرح زیر می باشد:

 • تعیین کردن مشخصات و نوع قرارداد
 • موضوع قرارداد
 • ذکر کردن طرفین قرارداد
 • تعیین قیمت زمین
 • نحوه پرداخت
 • درج شرایط توافقی بین هر دو

مناطق پرخطر برای خرید ملک بدون سند

مرزهای کشور، مشخص کننده محدوده شهر می باشد. به همین دلیل، محدوده خارج از مرز را حاشیه شهر می نامند. بسیاری از افراد با در نظر نگرفتن قوانین ساخت و ساز اقدام به ساختن املاک غیر قانونی می کنند.

این مناطق در حیطه شهرداری تعریف نشده اند و بودجه ای هم برای آن در نظر گرفته نشده است. به همین دلیل اغلب این اراضی به صورت قولنامه ای معامله می شوند و لازم است تا نکات مهمی را هنگام عقد قرارداد در نظر داشته باشید.

ارائه خدمات املاکی با هلدینگ پارمیس

شرکت خدمات املاکی پارمیس با نیروی متخصص و با تجربه خود در راستای بهبود و تسریع فرآیند خرید و فروش املاک، تهیه و تنظیم سند و غیره تلاش می کند.

هلدینگ پارمیس در زمینه مجتمع های مسکونی بالای 1000 واحد، املاک تجاری و آماده سازی زمین تمرکز دارد. هلدینگ پارمیس شما را در زمینه صدور سند برای املاک فاقد سند راهنمایی می کند و در تمام مراحل با شما همراه خواهد بود.

نوشتهٔ پیشین
مزایا و معایب زندگی در برج مسکونی
نوشتهٔ بعدی
رهن ،اجاره،خرید و فروش خانه در هفت حوض( نبوت)
از برج های مجلل هلدینگ پارمیس دیدن کنید :

1 دیدگاه. Leave new

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
AlbanianArabicEnglishPersian