کاربری ساختمان

کاربری ساختمان و انواع آن

در حوزه املاک ساختمان های متفاوتی به عنوان ملک تجاری، اداری، کشاورزی و غیره وجود دارند. هر کدام از این ها دارای کاربری متفاوتی بوده و شرایط ثبت سند و مجوز ساخت آن با یکدیگر فرق می کند. برای اینکه با انواع کاربری ساختمان آشنا شوید، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

حتما تا بحال به این فکر کرده اید که بعضی از ساختمان ها مسکونی و برخی دیگر تجاری می باشند. این مسئله ارتباط مستقیم با کاربری آن دارد که تعیین کننده نوع واحد ساختمانی می باشد. قبل از اینکه اقدام به ساخت ملک کنید باید مراحل ثبت سند و اخذ مجوز ساخت و ساز را از شهرداری پیگیری کنید. در طی این مراحل نوع کاربری ملک نیز مشخص می گردد.

مفهوم کاربری ساختمان

عبارت کاربری ساختمان دلالت بر کاربرد ساختمان و نحوه استفاده آن دارد. البته نوع کاربری ساختمان بر اساس طرح اداره شهرداری تعیین می شود که عموما در 8 نوع طبقه بندی می شود. از جمله می توان به کاربری کشاورزی، تجاری، خدماتی، مسکونی و غیره اشاره کرد. در ادامه به توضیح هر کدام خواهیم پرداخت.

کاربری ساختمان مسکونی

ساختمان هایی که در مناطقی از شهر ساخته می شوند و از طرف اداره شهرداری مجوز ساخت ملک مسکونی به آن تعلق گرفته می شود، کاربری مسکونی برای آن ها صادر می شود. کاربری مسکونی به ملکی اطلاق می شود که جهت اسکان خانواده در نظر گرفته شده باشد.

املاکی که کاربری مسکونی دارند معمولا جزء آپارتمان، ویلا و زمین می باشند. آپارتمان های مسکونی اغلب دارای چندین واحد بوده و امکاناتی مانند پارکینگ، حیاط، راه پله برای تمام ساکنین ساختمان مشترک است. امکانات مشترک را در اصطلاح املاکی مشاع ساختمان می گویند. در بعضی موارد که فعالیت تجاری و اداری را در ساختمان مذکور انجام می دهید، می توانید علاوه بر کاربری مسکونی، کاربری تجاری و اداری نیز برای آن دریافت کنید.

تفاوت ساختمان های ویلایی با آپارتمان مسکونی در این است که تمام امکانات دسترسی آن مانند حیاط، پارکینگ وغیره مستقل می باشد و آرامش بیشتری نیز دارید. در حالت سوم ممکن است زمینی در یک منطقه مسکونی داشته باشید که در این صورت می توانید مجوز ساخت و ساز آپارتمان مسکونی برای آن تهیه کنید.

کاربری ساختمان - هلدینگ پارمیس

کاربری ساختمان تجاری

ساختمان هایی که افراد در آن به فعالیت تجاری و یا اقتصادی مشغول اند واحد تجاری گفته می شود و باید اقدام به دریافت کاربری تجاری کنید. این نوع کاربری به ساختمان هایی تعلق می گیرد که فعالیت های تجاری در آن انجام می شود. به عنوان مثال، شما می توانید در یک ساختمان تجاری انواع مغازه، رستوران، آژانس مسافرتی و غیره را راه اندازی کنید.

نکته مهمی که هنگام خرید ساختمان تجاری باید به آن توجه کنید این است که از داشتن مجوز و کاربری تجاری اطمینان حاصل کنید. بر اساس قانون وزارت کشور چنین تعریف شده است که هر واحد تجاری، اداری و صنعتی که قصد انجام فعالیت تجاری داشته باشد باید کاربری تجاری برای آن اخذ شود.

در مورد قوانین خرید ملک تجاری بیشتر بدانید!

کاربری ساختمان صنعتی

ساختمان هایی که اغلب در اطراف شهر وجود دارند به عنوان کارخانجات صنعتی بنا می شوند. به عبارت دیگر، فعالیت هایی مانند تولید، توزیع و انبار محصولات در این نوع اماکن صورت می گیرد. بدین ترتیب هر گونه کارخانه جات، کارگاه ها و تعمیرگاه های که فعالیت تولید کالا را انجام می دهند دارای کاربری صنعتی می باشند.

با توسعه زندگی شهر نشینی ممکن است این ساختمان ها در منطقه شهری قرار بگیرند. با این حال تحت نظارت سازمان های مربوطه به خارج از شهر منتقل خواهند شد.

کاربری خدماتی

افرادی که به فعالیت های خدماتی عام المنفعه مشغول هستند باید نسبت به دریافت کاربری خدماتی اقدام کنند. ساختمان های فوق ممکن است مانند ساختمان تجاری به ارائه خدمات و کسب درآمد یپردازند. اما تفاوت آن با ساختمان تجاری در این است که در هنگام دریافت مجوز از سوی اداره شهرداری لازم نیست هزینه ای پرداخت کنید. به عنوان مثال مراکز آموزشی ساختمان هایی هستند که به منظور ارائه خدمات تعلیمی و تربیتی فعالیت دارند و از این کسب درآمد نیز می کنند.

در صورتی که قصد داشته باشید در آینده نوع کاربری خود را تغییر دهید، ممکن است مجبور به پرداخت هزینه هایی شوید. بنابراین قبل از اقدام به اخذ مجوز نوع فعالیت خود را مشخص کنید.

در این بین پیشنهاد میکنیم از پروژه مجلل نشاط پونک که از امکانات فوق العاده ای برخوردار است و توسط بهترین طراح در ایران انجام شده دیدن کنید.

کاربری زمین کشاورزی

زمین های کشاورزی اغلب به دو صورت قابل استفاده هستند. 1- زمین زراعتی 2- باغ

اگر می خواهید از زمین خود برای کشت محصولاتی مانند گندم، برنج و صیفی جات استفاده کنید، باید برای آن کاربری تجاری دریافت کنید. زمین های زراعتی اغلب در مناطق خوش آب و هوا مانند روستاها موقعیت دارند. شرایط و ویژگی های زمین های زراعتی با سایر املاک متفاوت است و باید با کارشناس متخصص مشورت کنید.

نوع دیگری از زمین های با کاربری تجاری باغ ها هستند که دارای تعداد زیادی درختان میوه می باشند که باز هم کاربری کشاورزی برای آن ها صادر می شود.

کاربری ساختمان - تغییر کاربری

کاربری زمین معدن

زمین هایی که به منظور استخراج مواد معدنی استفاده می شوند، دارای کاربری معدن می باشند. در این زمین ها ممکن است انواع فلزات، سنگ های قیمتی و ساختمانی استخراج شود. پس از اینکه از وجود مواد ماده معدنی مطمئن شدید، باید اقدام به ثبت سند و اخذ کاربری معدن اقدام کنید.

زمین های فاقد کاربری

در کنار زمین های دارای کاربری، زمین های دیگری نیز هستند که هیچ نوع کاربری به آن ها تعلق نمی گیرد. این املاک جزء ذخایر شهری هستند و هیچ نوع طرح تفصیلی برای آزادسازی آن ارائه نمی شود.

ساختمان با کاربری مختلط

هر بنا و ساختمانی که در آن فعالیت های مختلفی انجام می شود، می تواند چندین کاربری داشته باشد. به عنوان مثال، در یک ساختمان مسکونی ممکن است چند واحد اداری و تجاری نیز وجود داشته باشد. از این رو، باید کاربری خدماتی و تجاری نیز برای آن دریافت کنید.

شرایط تغییر کاربری

اخذ کاربری برای هر نوع ساختمان اداری، مسکونی، تجاری و غیره الزامی است. در صورت نداشتن مجوز ساخت و کاربری ساختمان، فعالیت شما غیر قانونی بوده و مستلزم پرداخت جریمه خواهید بود.

طبق قانون شهرداری هر گونه تغییر کاربری زمین و نقض قانون کاربری ممنوع است و اداره شهرداری نوع کاربری را در مجوز مربوطه ذکر می کند.

از آنجائیکه قیمت ساختمان های با کاربری تجاری گران هستند، برخی از مردم ممکن است از بعضی از واحدهای تجاری و اداری به عنوان واحد مسکونی استفاده کنند. این امر خلاف قانون بوده و عواقب مشکل سازی برای شما خواهد داشت.

انجام امور ثبت املاک و کاربری آن با هلدینگ پارمیس

با توجه به مشکلاتی که در تغییر کاربری ساختمان وجود دارد بهتر است با افراد باتجربه در این زمینه مشورت کنید. به این منظور، مجموعه پارمیس همراه شماست تا راهنمایی های لازم را جهت خرید و فروش املاکی مانند آپارتمان، برج های مجلل، مجتمع های تفریحی تجاری و غیره ارائه دهد.

نوشتهٔ پیشین
شرایط خرید و فروش آپارتمان در منطقه هروی تهران
نوشتهٔ بعدی
با انواع تخلفات ساختمانی آشنا شوید
از برج های مجلل هلدینگ پارمیس دیدن کنید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
AlbanianArabicEnglishPersian