تخلفات ساختمانی

با انواع تخلفات ساختمانی آشنا شوید

ساختن بناهای مسکونی باید بر اساس قوانین و مقررات باشد.و توسط کارشناسان متخصص مورد بررسی قرار بگیرد. برای اینکه در آینده با مشکلات و تخلفات ساختمانی روبرو نشوید، قوانین مربوطه را مطالعه کنید و با مشاورین و متخصصین ساختمانی مشورت کنید. در این مقاله قصد داریم به موضوع انواع تخلفات ساختمانی بپردازیم.و شما را با اصول صحیح ساخت و ساز بیشتر آشنا سازیم.

مفهوم تخلفات ساختمانی

منظور از تخلف ساختمانی عبارت است از نقض قوانین شهرسازی و رعایت نکردن نکات ایمنی و بهداشتی. در صورتی که سازندگان بدون در نظر گرفتن قوانین اقدام به ساخت و ساز کنند، مرتکب تخلف شده و مجبور به پرداخت جریمه خواهند شد.

طبق قانون شهرداری، هر شخصی که قصد ساخت و ساز ملکی را دارد باید قبل از هر چیز از اداره شهرداری پروانه دریافت کند. این کار باعث می شود تا فرآیند ساخت و ساز شما قانونی پیش برود و با مشکل مواج نشوید. شهرداری نیز با سازنده های بدون پروانه و کسانی که برخلاف قوانین در محوطه غیر قانونی اقدام به ساخت خانه می کنند برخورد قانونی کرده و انواع تخلفات ساختمانی را پیگیری می کنند.

طبقه بندی تخلفات ساختمانی

اصول و قوانین ساختمان سازی از طرف شهرداری مشخص می شود و به طور کلی به 5 دسته تقسیم می شود:

  • توجه نکردن به قوانین ساختمانی
  • رعایت نکردن قوانین مربوط به نمای ظاهری ساختمان
  • عدم رعایت نکات ایمنی، فنی و بهداشتی ساختمان
  • سایر تخلفات ساختمانی

بیشتر بدانید: شرایط پیش خرید و پیش فروش ملک

تخلفات ساختمانی - هلدینگ پارمیس

تخلف تراکم ساختمانی

این نوع تخلف به دلیل رعایت نکردن اصول شهرسازی، عدم رعایت قوانین بهداشتی و فنی شخص را پیش می آید و مستلزم پرداخت جریمه خواهند شد. در چنین حالتی شهرداری اجازه دارد تا روند ساخت ملک مورد نظر را متوقف کند و با اخذ جریمه مراحل اداری را پیگیری نماید.

در صورتی که بنای ساختمانی پابرجا باشد،.اعتبار رأی بقا جریمه تعیین شده بر تراکم مازاد ثابت است. اما اگر بنا تخریب و مجددا ساخته شده باشد،.رأی صادر شده برای استفاده از تراکم مازاد قابل قبول نیست.

در حین مطالعه ادامه مطلب پیشنهاد میکنیم که از پروژه ی برج رونیکا پلاس مجلل ترین برج اداری دیدن کنید.

نداشتن پروانه ساختمانی

هر شخصی که اقدام به ساخت و ساز بنا می کند.باید از اداره شهرداری مجوز کتبی دریافت کند. حتی اگر شما تمام مراحل صدور پروانه ساختمانی و پرداخت.عوارض را انجام داده باشید، ولی پروانه را اخذ نکرده باشید.ملک شما فقد پروانه می باشد.

در بعضی موارد ممکن است بنای شما در موقعیتی احداث شده باشد.که فاقد پلاک ثبتی باشد. این ملک غیر مجاز بوده و مطابق با قانون مورد پیگیری قرار خواهد گرفت. عدم وجود سند رسمی زمین یا ملک نیز از تخلفات ساختمانی محسوب می شود.

عدم رعایت اصول فنی و عبور از معابر شهری

منظور از معابر شهری عبارت است از پیاده رو، فضای سبز، کوچه و خیابان. در صورتی که ملک شما به هر کدام از این معابر تجاوز کند،. مرتکب تخلف شده و مستحق جریمه خواهید شد. در چنین حالتی اجازه ادامه ساخت و ساز ملک را ندارید و باید نسبت به اصلاح طرح ساختمانی خود اقدام کنید.

مستحکم نبودن بنای ساختمانی

مسئله استحکام بنا از موضوعات مهمی است که رعایت مقررات مربوط به آن برای هر ساختمانی الزامی است. از همین رو، اگر از نگاه فنی مقاوم سازی انجام نشده باشد، مالک ساختمان باید سعی در رفع آن کرده و قوانین لازم را اجرا کند. در غیر این صورت از سوی شهرداری حکم قلع بنا صادر می گردد و کارشناسان رسمی دادگستری به منظور بررسی دقیق به محل مورد نظر مراجعه می کنند.

ساخت بنا خلاف کاربری ساختمانی

از مهم ترین مواردی که باید هنگام ساخت بنا باید به آن توجه داشته باشید، تعیین نوع کاربری آن است. اگر بخواهید کاربری زمین را تغییر دهید باید بر اساس مجوزهای لازم اقدام به این کار کنید. این امر با توجه به اهمیت آن در پروانه ساختمانی درج می شود.و اگر خلاف چیزی که ذکر شده عمل شود مورد تخلف و جریمه قرار خواهید گرفت. شهرداری در چنین حالتی دو ماه به مستاجر مهلت می دهد.تا ملک را تخلیه کنند و اقدامات لازم صورت گیرد.

بیشتر بدانید: کاربری ساختمان و انواع آن

عدم وجود پارکینگ

هنگام ساخت یک ملک ساختمانی احداث پارکینگ از ملزومات مهمی است که در صورت نبود آن تخلف محسوب می شود. به دلیل افزایش جمعیت و تعداد خودروها فضای کافی در بیرون ساختمان برای پارکینگ وجود ندارد. زیرا این امر علاوه براینکه فضای کوچه و پیاده روها را محدود می کند، نمای ظاهری خیابان را نیز تغییر می دهد.

در صورت عدم احداث پارکینگ و غیر قابل استفاده بودن آن شهرداری مالک ساختمان را مرتکب تخلف خوانده.و بنا به موقعیت ملک حکم اخذ جریمه را صادر خواهد کرد.

تخلفات ساختمانی - قوانین ساخت و ساز

تخلف مهندس ناظر ساختمان

مهندس ناظر کسی است که بر فرآیند اجرایی ساختمان نظارت دارد. او باید روند ساخت و ساز ملک را براساس مشخصات درج شده.در پروانه و نقشه پیگیری کرده و مورد بررسی قرار دهد. در صورت تایید نهایی باید گواهی پایان کار و مطابقت با اصول ساخت و ساز را ارائه دهد.

چنانچه مهندس خلاف واقعیت گواهی تایید را به اداره شهرداری اعلام کند، مطابق ماده 100 قانون شهرداری، مستحق جریمه شده و طی مراحل آن توسط شهرداری به سازمان نظام مهندسی ارائه می شود.

پیگیری انواع تخلفات ساختمانی

در صورتی که بنای ساختمانی به دلیل تخلفات از سوی شهرداری تایید شود،.موضوع در کمیسیون مطرح شده.و مورد بررسی قرار می گیرد. در این کمیسیون نماینده وزارت کشور، قاضی دادگستری و یک تن از اعضای شورای شهر حضور دارند. شما به عنوان متخلف ده روز فرصت دارید تا کتبا دفاعیات خود را به اداره مربوطه ارسال کنید. هیئت مربوطه با توجه مدارک و مستندات طی مدت یک ماه تصمیم نهایی را نسبت به ملک مورد نظر اتخاذ می کنند.

علاوه بر مالک ساختمان، شهرداری نیز در طول یک هفته دلایل و مدارک لازم را به کمیسیون تحویل می دهد. بعد از بررسی نهایی، فرصت دو ماهه به مالک داده می شود.که طبق دستور کمیسیون عمل کند. در غیر این صورت شهرداری حق دارد.تا وارد عمل شده و هزینه جریمه را از مالک اخذ نماید.

آشنایی با تخلفات ساختمانی و نحوه رسیدگی به آن ها به شما کمک می کند تا در آینده با مشکلات حقوقی و ملکی مواجه نشوید. برای جلوگیری از این کار قبل از هر چیز با مشاورین املاکی با اعتماد، مهندسین با تجربه و وکلای خبره مشورت کنید و سپس اقدام به ساخت و ساز کنید.

با رعایت قانون، از تخلفات ساختمانی جلوگیری کنید

هلدینگ پارمیس با بیش از چند سال تجربه در زمینه خرید و فروش زمین، ملک، آپارتمان، مجتمع تفریحی و تجاری و غیره فعالیت دارد. با ما خیالتان از بابت قانونی بودن سند، کاربری زمین و موارد دیگر آسوده خواهد بود.

نوشتهٔ پیشین
کاربری ساختمان و انواع آن
نوشتهٔ بعدی
خصوصیات معماری مجتمع تجاری
از برج های مجلل هلدینگ پارمیس دیدن کنید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
AlbanianArabicEnglishPersian