وظایف مشاور املاک

وظایف مشاور املاک در معاملات ملکی

شاید در سال های اخیر یک قولنامه دستی برای معاملات ملکی مثل خرید و فروش، رهن و اجاره کافی بود. اما دنیای معاملات امروز، به هیچ عنوان نمی تواند وظایف مشاور املاک را در معاملات ملکی نادیده بگیرد. از طرفی دیگر مشاور املاک به عنوان یک شغل درآمد قابل قبولی دارد که برای جوانان وسوسه کننده است.به همین علت برای تبدیل شدن به یک مشاور املاک موفق، نیازمند آشنایی با وظایف آن ها دارید که در این مقاله به این موضوع خواهیم پرداخت.

مشاور املاک کیست؟

اگر تاکنون خودتان تجربه معاملات ملکی را نداشته باشید در میان دوستان و آشنایان ماجراهایی در مورد بنگاه ها و افرادی که در بسیاری از موارد که اطلاعات کافی در مورد این موضوع نداشته اند و ضررهای هنگفتی که دیده اند را شنیده باشید. یک مشاور و یا یک کارگزار املاک، نماینده فروشندگان و خریداران املاک و مستغلات است.

دسته بندی مشاورین املاک

ممکن است کارگزار به شکل مستقلی کار کند، اما به طور کلی کارگزاران و یا مشاور املاک به چهار دسته تقسیم می شوند

 • مشاوران املاکی فروشنده: اشخاصی دارای ملک، معمولاً با این دسته از مشاوران تماس می گیرند تا برای قیمت گذاری ملک خود برای فروش یا اجاره از آن ها کمک بگیرند.
 • مشاور املاک خریدار: کارگزار یا فروشنده ای که هنگام خرید ملک به خریداران مشاوره می دهند.
 • مشاوران طرفین معامله: این اشخاص هم به خریدار و هم به فروشنده کمک می کنند.

کارگزاران حین انجام معاملات، هم به خریدار و هم فروشنده کمک می کنند، بدون آن که نماینده منافع یکی از طرفین باشند.

وظایف مشاور املاک -هلدینگ پارمیس

وظایف مشاورین املاک

در واقع بدون آگاهی از وظایف مشاور املاک ،بعید است اختیار مال و اموالتان را به دست او بسپارید. در حال حاضر معاملات بر خلاف گذشته دیگر بر اساس اعتماد نیست و حتما شما باید در مورد مسائل قانونی، جایگاه مستاجر، خریدار، فروشنده و از همه مهمتر وظایف مشاور املاک به عنوان واسطه قانونی آگاهی داشته باشید. چند مورد از وظایف مشاور املاک به شرح ذیل می باشد.

از اخلاق خوبی برخوردار باشد

در معاملات، چانه زدن بخش اصلی قضیه است که در بعضی موارد باعث درگیری بین طرفین قرارداد شده است. یک مشاور املاک با رعایت قوانین باید به راهنمایی طرفین بپردازد تا به اصلاح عامیانه معامله بدون کوچکترین اختلافی جوش بخورد. مدیریت زمان، سرمایه و ارتباط بین مشتریان و همچنین طرفین معامله را به گونه ای در دست بگیرد که نتیجه کار راضی کننده باشد.

احراز هویت و صلاحیت طرفین قرارداد را بررسی کند

اولین گام در بند قراردادها مشخص کردن طرفین معامله است. شاید به نظر برسد تنها بررسی اطلاعات با شناسنامه و کد ملی کافی باشد، اما یکی از مهمترین وظایف مشاور املاک اطمینان حاصل نمودن از صحت احراز هویت طرفین است تا از کلاهبرداری و سایر جرائم جلوگیری کند.

از طرف دیگر بر اساس قانون مدنی کشور، افراد ممنوع المعامله نباید به عنوان طرف قرارداد باشد و بررسی این مورد نیز از وظایف مشاور املاک است. بعد از طی کردن تمامی این مراحل قرارداد تنظیم می شود.

احراز اهلیت طرفین معامله را مشخص کند

توانایی قانونی شخص برای دارا شدن حق یا اعمال و اجرای آن است. طرفین قرارداد باید دارای اهلیت باشند، در غیر این صورت قرارداد ذکر شده باطل خواهد شدو تبعات زیاد به همراه خواهد داشت. برای این که شخصی اهل محسوب گردد باید بالغ، عاقل (عقل عرفی) و رشید باشد.

احراز صلاحیت قانونی افراد را تعیین کند

بر اساس قوانین کشور در حوزه معاملات، برخی از افراد باید صلاحیت قانونی برای انجام معامله را داشته باشند. به همین علت توصیه می شود، مشاورین املاک برای امضای قرارداد با فرد جوان و کم تجربه که ممکن است از نظر مالی کاملاً رشد نیافته و یا فرد مسن که احتمال دارد حواس پرت باشد، از آن ها درخواست کند یک فرد از خویشاوندان به عنوان شاهد برای تنظیم و امضاء قرارداد حاضر شود. همچنین از افراد کم سواد و یا بی سواد بخواهند، فردی آگاه به مسائل و آشنا برای امضا قرارداد همراه داشته باشند.

در این بین پیشنهاد میکنیم از پروژه مجلل نشاط پونک که از امکانات فوق العاده ای برخوردار است و توسط بهترین طراح در ایران انجام شده دیدن کنید.

وظایف مشاور املاک - انواع مشاور املاک

معاملات ولی یا صغیر

یکی دیگر از مسائل مربوط به مشاور املاک، دقت در معاملات ولی یا صغیرمی باشد. در صورتی که فردی مدعی ولایت بر کودکی باشد و اموال او را مورد معامله قرار بدهد، مشاور املاک باید از او بخواهد تا مدارک موثق از دادگاه مبنی بر حق تسلط او بر اموال کودک ارائه کند.

 • اگر فردی دارای قیم است باید قیم نامه و کپی از طرف مشاور املاک بررسی شود تا تمام قیم ها از تنظیم قرارداد آگاه و رضایت کتبی داده باشند. نامه سرپرستی همراه شخصی که ادعای قیومیت دارد باشد در غیر اینصورت عواقب تنظیم قرارداد گریبان گیر مشاور املاک می شود.
 • اگر وکیل طرف معامله باشد، بررسی اصل و کپی وکالت نامه برعهده مشاور املاک است. جزئیات وکالت باید بررسی شود تا اجازه یا عدم اجازه وی بر تنظیم قرارداد مشخص شود.
 • اگر وصی معامله باشد باید وصیت نامه رسمی باشد. ارائه وصیت نامه عادی بعد از تایید دادگاه و موافقت تمامی وراث به صورت کتبی قابل قبول می باشد.

در وهله اول شاید آشنایی با مسائل حقوقی عجیب به نظر برسد، اما در واقع مشاور املاک حرفه ای باید از تمام جزئیات قوانین معاملات آگاه باشد.

بررسی تمام موارد معامله

بعد از بند اول قرارداد که مربوط به احراز هویت می باشد، موارد معامله بصورت دقیق ذکر می شود. به همین منظور مشاور املاک موارد معامله را از ابعاد مختلف بررسی می کند.

 • بررسی سند رسمی مالکیت ملک
 • تجزیه و تحلیل صحت و اصالت سند مورد معامله
 • تطبیق اطلاعات مذکور در سند با اصل ملک
 • بررسی قابل معامله بودن سند
 • بررسی شخصی بود ملک (ملک شریک دیگری نداشته باشد)
 • احراز مالکیت فروشنده
 • بررسی تمامی امکانات ملک

تنظیم قرارداد ملک

پس از بررسی تمامی موارد گفته شده و اطلاعات مربوط به طرفین قرارداد، مشاور املاک با رضایت طرفین، به تنظیم قرارداد می پردازد. در حال حاضر به دلیل عدم رعایت اصل بی طرفی از سوی برخی مشاورین املاک در تنظیم قرارداد، جرم خیانت در امانت در مواقع بسیاری مطرح شده است.

املاک پارمیس تمام خدمات املاکی مانند ثبت دفاتر تجاری، اخذ سند زمین های بدون سند و قولنامه، انحصار وراثت املاک و غیره را با درنظر گرفتن شرایط کاری و تجاری شما انجام می دهد. ما با استفاده از افراد با تجربه و متخصص شما را در تمام مراحل راهنمایی می کنیم.

نوشتهٔ پیشین
عوامل موثر در قیمت گذاری ملک
نوشتهٔ بعدی
اصطلاحات حقوقی در معاملات ملکی
از برج های مجلل هلدینگ پارمیس دیدن کنید :

1 دیدگاه. Leave new

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
AlbanianArabicEnglishPersian