اصطلاحات حقوقی در معاملات ملکی

اصطلاحات حقوقی در معاملات ملکی

ثبت ملک و اسناد که از ضوابط قانون ثبت است مانند هر قانونی برای خود هدفی مشخص کرده است که حفظ مالکیت نسبت به ملک یکی از اهداف اصلی ثبت سند به شمار می رود. این کار باعث جلوگیری از تجاوز سودجویان و حفظ امنیت افراد می شود. در ادامه این مطلب، برخی از اصطلاحات حقوقی در معاملات ملکی بیان شده است که شما را به مطالعه آن دعوت می کنیم.

اصطلاحات حقوقی در معاملات ملکی مانند اجاره

قراردادی است که در آن موجر در قبال دریافت اجاره از مستاجر بخشی از دارایی خود را در اختیار او قرار می دهد. برخی از اصطلاحات حقوقی در معاملات ملکی درج شده هنگام تنظیم قرارداد عبارتند از:

 • طرفین

مشخصات کامل موجر، مستاجر و محل سکونت یا کار باید در قرارداد ذکر شود. در صورت امضاء قرارداد طرفین از سوی شخص دیگر، حتماً باید وکالت نامه رسمی رویت شود و یک نسخه از تصویر آن ضمیمه شود.

 • مورد اجاره و استفاده

محل مورد اجاره و ملحقات آن از جمله پارکینگ و انباری و همچنین نوع اجاره (مسکونی و تجاری) نیز ذکر شود. مدت اجاره و مال الاجاره نیز در قرارداد منعقد گردد.

 • ضمانت

در بعضی مواقع تخلف در برخی شروط قرارداد صورت می پذیرد. در این صورت حق فسخ وجود دارد ولی چون رسیدگی به حق فسخ زمان بر است.و جبران ضرر، ضرورت دارد هنگام عقد قرارداد ضمانتی همچون وجه التزام تعیین شود.

اصطلاحات حقوقی در معاملات ملکی - هلدینگ پارمیس

مجهول المالک

در قانون مدنی و ثبتی تعاریف مختلفی نسبت به آن ارائه شده است که بر اساس قانون ثبتی ملک مجهول المالک به ثبت عمومی رسیده ولی در مهلت مقرر تقاضایی نسبت به آن وجود نداشته. اما در قانون مدنی ملک مجهول المالک در گذشته سابقه تملک داشته ولی در حال حاضر مالک آن مشخص نیست. طبق قانون مدنی این املاک جزء اموال عمومی بوده و باید خرج فقرا شود.

در حین مطالعه ادامه مطلب پیشنهاد میکنیم که از پروژه ی برج رونیکا پلاس مجلل ترین برج اداری دیدن کنید.

ملک جاری

املاک جاری به املاکی اطلاق می شود که هیچگونه سابقه ثبت در دفاتر املاک را نداشته.و یا به عبارتی برای آن ها سند مالکیت صادر نشده باشد.

ملک بازداشتی

املاکی که با دستور مقامات قضایی امکان معامله آن به صورت موقت و یا دائم وجود ندارد. که در بعضی مواقع، برخی از افراد اقدام به خرید و فروش این املاک می کنند. مشخصات املاک بازداشتی در دفاتر مخصوص اداره ثبت و اسناد موجود می باشد.که در زمان استعلام ثبتی توسط دفترخانه، بازداشتی بودن ملک مشخص می شود.

دلیل بازداشت ملک از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که مدت زمان بازداشت ملک مشخص خواهد شد.

 • بازداشت موقت

املاکی که به عنوان مثال به دلیل ضمانت و یا کفالت به مراجع قضایی معرفی می شود تا در ازای آن شخصی موقتاً آزاد شود که در این نوع بازداشت سند موقت در اختیار مراجع قضایی می باشد و در زمان صدور حکم نسبت به رفع آن اقدام می شود.

 • بازداشت دائم

در این موارد، ملک به طور دائم از اختیار.و مالکیت شخص یا اشخاصی خارج شده و به نفع دولت مصادره می شود. پس از طی مراحل قانونی جزء اموال دولتی محسوب می گردد. که تشکیل دادگاه و صدور حکم نیز تاثیری در توقیف  و مصادره این املاک نخواهد داشت.

ملک مشاع

به املاکی که چند نفر در آن سهم دارند که در این شراکت تعداد اعضاء محدودیتی ندارد و می تواند شامل صدها نفر باشد. هریک از مالکان مشاعی قانوناً نسبت به سهمی که دارند حق فروش آن را نیز با اجازه سایر مالکین خواهند داشت.

در مورد تقسیم ملک مشاع و قوانین آن بیشتر بدانید.

تفکیک ملک

تفکیک در اصطلاح حقوقی به تقسیم اموال غیر منقول به اجزای کوچک گفته می شود. یعنی صاحب یا صاحبان ملک می توانند یک ملک بزرگ را به قطعات کوچک تقسیم کنند. معمولاً این کار برای صدور سند به املاک تفکیکی و باطل کردن سند اولیه انجام می شود.

این مطلب را هم بخوانید: انواع سند زمین و قولنامه

عرصه و اعیان

بطور کلی یک ملک شامل دو قسمت زمین و ساختمان می شود.که زمین همان عرصه و ساختمانی که بر روی این زمین ساخته شده است.اعیان نام دارد. به این صورت که اگر شما یک واحد از آپارتمانی را خریداری کرده باشید.در واقع صاحب اعیان مورد نظر خودتان شده اید.

متناسب با متراژ آپارتمانی که خریداری کرده اید، حق مالکیت پارکینگ و انباری نیز به شما تعلق می گیرد که هر دو مورد دلالت بر عرصه می کند.

اصطلاحات حقوقی در معاملات ملکی - خرید و فروش ملک

املاک موروثی

املاکی که صاحب آن فوت شده.و طبق قوانین و مقررات به وراث متوفی رسیده است. در صورتی که بیش از یک ورثه باشد، وراث نسبت به اموال به جای مانده از فرد متوفی، مالکیت مشاع دارند. زمانی که مالک فوت می کند، مطابق قوانین املاک متوفی به وراث منتقل می شود.مگر در صورتی که وصیت نامه رسمی تنظم شده باشد.و یا ملک دارای شرایط خاصی باشد.

تصرف عدوانی

هرکسی که ملکی را با زور و اجبار و بدون رضایت مالک دست بگیرد، تصرف عدوانی می گویند که به دو نوع تقسیم می شود.

 • تصرف عدوانی کیفری: عبارت است از تصرف مالی که به شخص دیگری تعلق دارد، آن هم با اطلاع از این که مال برای شخص دیگری است.
 • تصرف عدوانی حقوقی: شباهت های زیاد و تفاوت های کمی با تصرف عدوانی کیفری ملک دارد که این تفاوت ها عبارتند از:
  • در تصرف عدوانی حقوقی نیاز به احراز مالکیت قبلی مال نیست.
  • مشخص شدن از آگاهی متصرف به مال متعلق به غیر

پس از اتمام عملیات ساختمان مدرکی صادر می شود که از مهمترین مدارک ساختمان به شمار می رود. صدور این مدرک به معنی تایید شهرداری نسبت به مقررات فنی مهندسی و شهرسازی آن ساختمان می باشد.که تمامی عوارض و مالیات آن پرداخت شده.است.

ارائه خدمات املاکی با هلدینگ پارمیس

آشنایی با اصطلاحات حقوقی در معاملات ملکی به شما کمک می کند تا در زمان عقد قرارداد ملک، شرایط و اصول معامله را بهتر درک کنید و قوانین ثبت ملک و اسناد را بشناسید.

هلدینگ پارمیس تمام خدمات املاکی.مانند ثبت دفاتر تجاری، اخذ سند زمین های بدون سند و قولنامه، انحصار وراثت املاک و سایر خدمات املاکی را با درنظر.داشت شرایط طرفین معامله انجام می دهد. ما با استفاده از افراد با تجربه و متخصص شما را در تمام مراحل راهنمایی می کنیم.

نوشتهٔ پیشین
وظایف مشاور املاک در معاملات ملکی
نوشتهٔ بعدی
قیمت خرید و فروش مسکن در سال 1401
از برج های مجلل هلدینگ پارمیس دیدن کنید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
AlbanianArabicEnglishPersian