خرید و فروش مسکن

قیمت خرید و فروش مسکن در سال 1401

خرید و فروش مسکن این روزها  نوسانات زیادی در بازار دارد که عوامل مختلفی در این حوزه نقش دارد. هر نوع ملکی مانند زمین، آپارتمان و برج به عنوان سرمایه یک کشور شناخته می شود و قطعا تحت تاثیر ساختارهای اجتماعی و اقتصادی شهر قرار می گیرند. به همین دلیل با افزایش قیمت مسکن دولت مجبور است تا بعضی سیاست های برنامه ریزی شده را اعمال کند.

وضعیت مسکن در ایران

نوسانات قیمت خرید و فروش مسکن به عوامل متعددی بستگی دارد که از جمله می توان به قیمت مصالح ساختمانی، هزینه های ساخت، موقعیت و موارد دیگر اشاره کرد. این روزها نرخ ارز بازار بر تمام مسائل اجتماعی، اقتصادی و غیره تاثیر گذار است و وضعیت مسکن نیز یکی از آنهاست.

تا زمانی که مصالح ساختمانی و تجهیزات ساخت و ساز از کشورهای دیگر وارد شود، خرید و فروش مسکن نیز در حال افزایش خواهد بود. این وظیفه دولت است تا با توسعه شهری و ساخت و ساز، مشکل قیمت مسکن را تا حدودی حل کند.

خرید و فروش مسکن - هولدینگ پارمیس

اهمیت اقتصاد مسکن

خرید و فروش مسکن نقش مهمی در اقتصاد کشور دارد و بسیاری از کسب و کارها به آن متصل است. به عنوان مثال در حوزه صنعت تاسیسات، تولید بسیاری از مصالح ساختمانی در کارخانه ها صورت می گیرد. از طرف دیگر، لوازم خانگی، تزئینات مربوط به دکوراسیون منزل و غیره از مواردی هستند که در تغییر قیمت مسکن نقش دارند.

با توجه به اهمیت موضوع مسکن و ارتباط آن با اقتصاد کشور، دولت سعی می کند تا با اعمال برنامه ها و طرح های خلاقانه از رکود اقتصاد کشور جلوگیری کند.

موضوع عرضه و تقاضا در حوزه مسکن نیز وجود دارد، اما به دلیل عدم انتقال و جابجایی آن به بنگاه های املاکی سپرده می شود. از همین رو بازارپذیری مسکن نسبتا کمتر است و باید تسهیلاتی در قسمت خرید و فروش مسکن در نظر گرفته شود.

هلدینگ پارمیس، با سابقه چندین ساله و آماده سازی بهترین املاک مسکونی و تجاری تلاش دارد تا در راستای توسعه تکمیل و بهره برداری گامی موثر بردارد.

از قسمت پروژه های مجلل هولدینگ پارمیس دیدن کرده اید؟ پیشنهاد میکنم برای اولین بازدید پروژه برج باغ مجلل اداری رونیکا پلاس مشاهده کنید.

عوامل تاثیر گذار بر قیمت مسکن 1401

به صورت عموم، عواملی که بر قیمت خرید و فروش مسکن تاثیر می گذارند به دو دسته تقسیم می شوند: عوامل بنیادی و غیر بنیادی.

عوامل بنیادی اغلب توسط افرادی که در حوزه عرضه و تقاضا فعالیت می کنند کنترل می شود. اما دسته دوم، قابل کنترل نمی باشد و وابسته به نوسانات قیمت زمین، نرخ ارز، نرخ تورم، تجهیزات و مصالح ساختمانی و غیره می باشد.

کارشناسان املاکی بر این عقیده اند که ارزش زمین تاثیر بسیاری بر قیمت خرید و فروش مسکن دارد. زیرا رکن اصلی در توسعه شهری را زمین و موقعیت آن تعیین می کند. از طرف دیگر، چون عرضه زمین در مقابل تقاضای آن کمتر است و پاسخگوی بسیاری از افراد نمی باشد، با افزایش قیمت مسکن روبرو هستیم.

قیمت مسکن و نرخ تورم

این امر طبیعی است که تورم اقتصادی بر همه حوزه ها از جمله مسکن تاثیر می گذارد. از طرف دیگر افزایش هزینه های ساخت و ساز نیز می تواند در محاسبه تورم کشور نقش داشته باشد. با توجه به افزایش نرخ تورم، کارگران ساختمان تقاضای دستمزد بیشتری خواهند داشت.

این مطلب را هم بخوانید: عوامل موثر در قیمت گذاری ملک

میزان درآمد خانواده

یکی از عوامل مهم در افزایش قیمت مسکن، درآمد سرانه خانوار است که وابسته به چند دلیل است. زمانی که خانواده ها درآمد بیشتری کسب می کنند تمایل بیشتری به خرید مسکن دارند و در نتیجه تقاضای مسکن افزایش پیدا خواهد کرد.

مسکن برای خانواده ها به عنوان یک سرمایه شناخته می شود و با افزایش نرخ مسکن میزان سرمایه گذاری افزایش می یابد و تاثیر مستقیمی بر اقتصاد کشور دارد.

هزینه های مصالح ساختمانی

در طی مراحل ساخت و ساز ملک، هزینه های زیادی در زمینه مصالح ساختمانی، آهن آلات و تجهیزات استفاده شده در ساختمان مصرف می گردد. بنابراین، قیمت نهایی مسکن بر اساس هزینه های تمام شده تعیین می گردد و ممکن است نظر به عواملی که در بالا ذکر شد قیمت مصالح ساختمانی با افزایش چشمگیری روبرو شوند.

خرید و فروش مسکن - قیمت مسکن

رابطه بازار سهام و قیمت مسکن

یکی از عوامل مهم در تغییر قیمت خرید و فروش مسکن بازار سهام می باشد. هر گونه کاهش یا افزایش در قیمت بازارهای سهام ممکن است بر نوسانات نرخ مسکن تاثیرگذار باشد.

بازار سهام به گونه ای است که رقابت شدیدی بین سرمایه گذاران وجود دارد و با کوچکترین تغییر تمایل سرمایه گذاران به سمت بازار مسکن بیشتر می شود.

امور مربوط به فروش ملک را به هلدینگ پارمیس بسپارید.

عوامل تاثیرگذار بر افزایش قیمت زمین

همان طور که در ابتدا بیان کردیم قیمت مسکن ارتباط مستقیمی با شرایط زمین دارد. از طرف دیگر، عوامل مهمی هستند که مربوط به خرید زمین می باشد و در افزایش قیمت مسکن تاثیر دارد. برخی از این عوامل عبارتند از:

  • مساحت زمین
  • میزان تراکم پذیری
  • موقعیت زمین
  • بررسی محدوده ترافیک
  • و غیره

خرید و فروش ملک با هلدینگ پارمیس

خرید و فروش مسکن از موضوعات مهمی است که توجه بسیاری از سرمایه گذاران را به خود جلب کرده است. قبل از اقدام به خرید یا فروش ملک باید عوامل مهمی را در نظر بگیرید و با کارشناسان متخصص مشورت کنید.

اگر تصمیم به خرید مسکن دارید توصیه می کنیم طبق یک برنامه ریزی از پیش تعیین شده عمل کنید و تمام عوامل تاثیرگذار بر قیمت مسکن را مد نظر داشته باشید.

نوشتهٔ پیشین
اصطلاحات حقوقی در معاملات ملکی
نوشتهٔ بعدی
عوامل سودآور در سرمایه گذاری املاک – سال1401
از برج های مجلل هلدینگ پارمیس دیدن کنید :

1 دیدگاه. Leave new

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
AlbanianArabicEnglishPersian