معامله ملک ورثه ای

معامله ملک ورثه ای در سال 1401

اصطلاحا به ملکی که صاحب آن فوت کرده و مالکیت طبق قوانین به وراث رسیده باشد،.ملک ورثه ای گفته می شود.

اگر وارث بیش از یک نفر باشد ملک موروثی به مالکیت مشاع آن ها در می آید. هنگام فوت صاحب ملک تمام اموال به وراث می رسد. مگر اینکه وصیت نامه ای رسمی در میان باشد.  در ادامه درمورد شرایط معامله ملک ورثه ای بیشتر توضیح خواهیم داد.

خرید و فروش ملک ورثه ای

چنین املاکی متعلق به تمام وراث است و در واقع مشاع می باشد. برای معامله ملک ورثه ای توسط وراث منع قانونی ندارد ولی نیاز به نکاتی است.که باید توجه داشته باشید.

صاحب ملک قابل معامله باید فرد متوفی باشد.و اگر غیر از این باشد ملک موروثی نمی باشد.و برای اطمینان از این کار سند مالکیت را بررسی کنید. در گام بعدی نیاز است که شما گواهی انحصار وراثت را از وراث درخواست کنید،.اگر مراحل بالا مشکلی نداشته باشند.شما باید از رضایت تمام وراث از فروش ملک، آگاهی داشته باشید.

در نهایت شما می بایست حساب مالیاتی متوفی را بررسی کنید.که بدهی مالیاتی متوفی در آن نوشته شده باشد. با توجه به نکاتی که در بالا ذکر شد.به این نتیجه می رسیم که برای خرید و معامله ملک ورثه ای باید به نکات زیر توجه داشته باشیم:

معامله ملک ورثه ای - هلدینگ پارمیس

احراز هویت مالک

هنگام معامله باید مشرف به این نکته باشید که ملک مربوط به خود مالک باشد. و اگر ملک مربوط به وراث باشد توجه به این نکته مهم است که سند به اسم متوفی باشد. صدور گواهی انحصار وراثت از طریق شورای حل اختلاف صورت می پذیرد.که شامل سهم وراث همراه با نام ورثه می باشد.

بازبینی وصیت نامه

در مجموع، دو نوع وصیت عهدی و تملیکی داریم. اگر وصیتی که در آن متوفی چندین نفر را برای انجام اموری مامور کند،.وصیت عهدی گفته می شود.و اگر تمام یا منفعتی از اموالش را به شخص دیگری سپرده باشد،.وصیت تملیکی می گویند. طبق قوانین موجود، هر فردی می تواند.تا یک سوم اموال خود را وصیت نماید.

بررسی گواهی انحصار وراثت

طبق گفته های بالا به این موضوع پی برده ایم که گواهی انحصار وراثت را شورای حل اختلاف صادر می کند که در آن اسم تمامی وراث و حق السهم آن ها قید شده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرایط معامله ملک ورثه ای پیشنهاد می کنیم این مقاله را بخوانید: انحصار وراثت املاک، مراحل و مدارک مورد نیاز

داشتن وکالت نامه برای معامله ملک ورثه ای

در برخی از مواقع به دلیل مشکلاتی امکان دارد.وراث برای انجام امورات از وکیل استفاده کرده باشند. هنگام معامله به این نکته توجه داشته باشید.که وکالت نامه به صورت رسمی و درست تنظیم شده باشد. برای رسمیت داشتن وکالت نامه، باید آن را در دفاتر اسناد رسمی و یا کنسولگری برای افرادی که در خارج از کشور حضور دارند تنظیم کنید.

قبل از معامله ملک ورثه ای حتماً باید حد اختیار وکیل را بررسی نمایید.تا مطمئن شوید که آیا اختیار فروش ملک را دارد یا خیر؟ ممکن است اختیارات او در وکالت نامه محدود به کارهای دیگری باشد.

بررسی وارث صغیر

اگر در بین وراث افراد زیر 15 سال قرار داشته باشند، آن شخص خود توانایی انجام معامله را ندارد و باید قیم یا ولی او بنا بر مصلحت او این معامله را انجام دهد.

در این بین پیشنهاد میکنیم از پروژه مجلل نشاط پونک که از امکانات فوق العاده ای برخوردار است و توسط بهترین طراح در ایران انجام شده دیدن کنید.

موافقت تمامی وراث

از نکات بارز و مهم قبل از معامله ملک ورثه ای این است.که تمامی وارث باید موافق این معامله باشند.در غیر این صورت، معامله مختل خواهد شد. در صورتی که هر یک از وراث با قوانین معامله موافق نباشند، معامله ملک ورثه ای صورت نخواهد گرفت.

پرداخت مبالغ معامله شده به وارث

راه درست در معامله ملک ورثه ای به این صورت است که بعد از انجام معامله، خریدار یا مشاور املاک به تعداد سهم های هریک از وراث مبالغ آن ها را به صورت مجزا پرداخت نماید.

معامله ملک ورثه ای - خرید و فروش ملک

بررسی کامل حساب مالیاتی متوفی

در معامله ملک ورثه ای توجه به جزئیات حساب ضرورت دارد که بدانید.آیا این ملک در فهرست اموال متوفی قرار دارد.یا خیر و اگر این چنین نبود از پذیرفتن معامله خودداری نمایید.

همچنین پیشنهاد میکنیم نسبت به مطالعه ی مقاله ی روبرو اقدام کنید : زمان مناسب برای خرید ملک در سال 1401

نکات مهم در معاملات ملک ورثه ای

  • قتل عمد مانع از ارث بردن می شود، منظور کسی که قاتل مورث خود باشد.
  • هیچ ورثه ای بدون اجازه سایر وراث حق فروش را ندارد.
  • پرداخت دین متوفی قبل از تقسیم ارث.
  • دادگاه حقوقی صلاحیت رسیدگی به افراز املاک مشاع موروثی را دارد.

قوانین مزایده برای ملک ورثه ای

مزایده به معنای فروش و یا حراج وسیله ای یا چیزی به بالاترین قیمت ممکن است. قبل از مزایده ملک، ابتدا باید توسط کارشناس دادگستری بررسی شده و حداقل قیمت تعیین شده باشد.و در نهایت ملک به مزایده گذاشته خواهد شد.

اگر بین هریک از وراث اختلافی باشد، دادگاه برای رفع این اختلاف، ملک را به مزایده می گذارد با مشخص شدن مبلغ بدست آمده سهم هر ورثه به آن ها داده شود.

اگر می خواهید.لیست املاک پیش فروش را مشاهده کنید.روی دکمه زیر کلیک کنید.

نکات مهم در خصوص مزایده ملک ورثه ای

  • در مزایده اول و دوم، مبلغ پیشنهادی نباید کمتر از مبلغ کارشناسی باشد.
  • اگر یکی از وراث خواهان ملک مزایده شده باشد.باید اجازه این کار را از دادگاه گرفته باشد.
  • برای مزایده فروش ملک ورثه ای به غیر از هزینه آگهی، نباید هزینه اضافی پرداخت شود.
  • اگر هریک از وراث در خارج از کشور مقیم باشند، مزایده ملک با حضور وکیل او انجام خواهد شد.
  • بعد از خرید ملک ورثه ای حتماً سهم هرکدام به آن ها باید پرداخت شود.
  • در صورت صغیر بودن هر یک از وراث، قیم او در مزایده شرکت خواهد کرد.

شرایط انتقال سند در املاک ورثه ای

در چنین مواقعی، خریدار به شورای حل اختلاف مراجعه می کند و طبق گواهی انحصار صادر شده از وراث تقاضای انتقال سند را خواهد کرد.

خرید و فروش ملک با هلدینگ پارمیس

خرید و فروش مسکن از موضوعات مهمی است که توجه بسیاری از سرمایه گذاران را به خود جلب کرده است. قبل از اقدام به معامله ملک ورثه ای باید عوامل مهمی را در نظر بگیرید و با کارشناسان متخصص مشورت کنید.

هلدینگ پارمیس با تمرکز بر بی نظیرترین مجتمع های مسکونی،.تجاری و تفریحی در خوش آب و هوا ترین مناطق، تلاش دارد.تا بهترین املاک را به شما ارائه دهد.

نوشتهٔ پیشین
عوامل سودآور در سرمایه گذاری املاک – سال1401
نوشتهٔ بعدی
زمان مناسب برای خرید ملک در سال 1401
از برج های مجلل هلدینگ پارمیس دیدن کنید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
AlbanianArabicEnglishPersian