تبدیل سند وکالتی

مراحل تبدیل سند وکالتی به قطعی

تبدیل سند وکالتی به قطعی از جمله موارد مهم در خرید خانه یا هر ملک دیگری است. برخی از معاملاتی که انجام می شود با سند قولنامه ای و یا وکالتی هستند. در این بین املاکی نیز هستند که با سند شش دانگ که به عنوان سند قانونی ملک شناخته می شود، معامله می شوند.

نبود سند برای ملک، کلاهبرداری را برای افراد سودجو راحت تر می کند و با ترفندهایی اقدام به این کار می کنند. در ادامه مقاله قصد داریم نحوه تبدیل سند وکالتی به قطعی را برای شما تشریح کنیم.

وجود اسناد وکالتی در تبدیل سند وکالتی به قطعی

اگر اسنادی که در معاملات مسکن مشاهده می شوند اعتبار قانونی و رسمی نداشته باشند، شما نمی توانید با در اختیار داشتن سند وکالتی، به صورت رسمی اقدام به انتقال سند کنید.

مهم ترین نکته ای که باید توجه داشته باشیم این است که اسناد مربوط به این معامله دارای اعتبار سند رسمی نیست و گواهی معتبری که صاحب ملک چه کسی است ارائه نمی شود. برای برطرف کردن این مشکل بهتر است اقدام به تهیه سند قطعی شود.

تبدیل سند وکالتی - هلدینگ پارمیس

ملک با سند شش دانگ

ملک های دارای سند شش دانگ به عنوان معتبرترین املاک در کشور ما شناخته می شوند. به آن معنی می باشد که صاحب ملک به طور قانونی صاحب تمام ملک بوده و در هر شرایطی می تواند آن را به هر شخص دیگری واگذار نماید.

پیشنهاد می کنیم، مقاله شرایط خرید و فروش ملک بدون سند را نیز مطالعه کنید.

نحوه تبدیل سند وکالتی به سند شش دانگ

برای این کار در مرحله اول باید تمامی مدارک لازم به دفتر اسناد رسمی ارائه شود که این مدارک بصورت زیر می باشند.

 • سند مالکیت زمین
 • جواز پایان کار ساختمان
 • مدارک جهت اثبات مالک بودن
 • مفاصا حساب شهرداری
 • استعلام ثبت
 • شناسنامه و کارت ملی هر دو طرف
 • استعلام و تاییدیه اداره ثبت
 • دریافت گواهی اعتبار و وکالتنامه از دفترخانه
 • معاملات وکالتی

تبدیل اسناد وکالتی به سند قطعی

در مواردی که صاحب ملک نتواند انتقال قطعی را برای سند خود انجام بدهد آن معامله را به صورت وکالتی انجام می دهد. دلایل مختلفی برای این کار وجود دارد مانند رهن و اجاره بودن ملک، آماده نبودن سند تفکیکی، فرار مالیات، طولانی بودن فرآیند انتقال سند و یا عجله کردن دو طرف برای معامله.

در شرایطی ممکن است که مانعی برای انتقال سند وجود داشته باشد و اما اگر ملک مشکلات قانونی نداشته باشد می توان به راحتی سند وکالتی را به سند قطعی تبدیل کرد.

موارد قابل توجه در معاملات وکالتی

با توجه به موارد گفته شده در بالا، برای معاملات وکالتی باید توجه ویژه ای داشت که عباتند از:

 • تنظیم مبایعه نامه برای معاملات
 • سند ملکی توقیف و یا در رهن بانک نباشد
 • بعد از پرداخت مبلغ، سند دریافت شود
 • ملک دارای بدهی مالیاتی نباشد
 • اقدام لازم و سریع برای دریافت سند قطعی ملک قبلا از ایجاد مشکل قانونی دریافت شود.
تبدیل سند وکالتی - مشاور املاکی

مشکلات پیش روی معاملات وکالتی

با توجه به مطالب گفته شده می دانید که معاملات وکالتی همراه با سند نیست و در ازای معامله، فروشنده به خریدار وکالت می دهد تا بتواند امورات مربوط به سند ملک را انجام دهد. نکته ای که در این معاملات وجود دارد این است که اگر فروشنده ملک فوت شود، این وکالت از اعتبار ساقط است و اثبات معامله دشوار خواهد بود.

برای مشاهده تصاویر مربوط به پروژه مجلل باغ رونیکا پلاس کلیک کنید.

برای رفع این مشکل باید مبایعه نامه ای در دفتر اسناد رسمی تنظیم شود تا حق مالکیت برای خریدار محفوظ بماند. از دیگر مشکلات در این معامله این است که متقاضی یا خریدار با داشتن وکالت بلاعزل، صاحب ملک نبوده و حتما باید مالکیت آن به صورت رسمی ثبت شده باشد. احتمال کلاهبرداری در معاملات وکالتی بیش تر است و می توان یک ملک را به چندین نفر فروخت.

استعلام اسناد وکالتی

می دانید که اگر سند وکالتی مشکلی نداشته باشد، می توان به راحتی آن را به سند قطعی تبدیل کرد. بنابراین بهتر است قبل از انجام معامله استعلام گرفته شود. بعد از این که استعلام گرفته شد، باید برای جلوگیری از هرگونه کلاهبرداری تاییدیه اسناد رسمی گرفته شود و اعتبار سند وکالتی محرز گردد.

تبدیل سند وکالتی به سند قطعی با مشاورین املاک پارمیس

با توجه به مطالبی که بیان شد، شما می توانید با خیال راحت معاملات ملکی را انجام داده و بهترین قیمت گذاری را برای ملک خود در نظ بگیرید و اینکار توسط کارشناسان مشاورین املاک بصورت تخصصی قابل انجام است.

هلدینگ پارمیس این افتخار را دارد که با بیش از 10 سال فعالیت در این حوزه ملک مناسب را با توجه به شرایط اقتصادی شما فراهم سازد.

بهترین مجتمع های مسکونی و برج های مجلل در ناب ترین مناطق تهران را به شما معرفی می کنیم. هر چه سریعتر با ما تماس بگیرید تا از قیمت های ویژه ما بهره مند شوید. 

نوشتهٔ پیشین
زمان مناسب برای خرید ملک در سال 1401
نوشتهٔ بعدی
موثرترین روش های جذب مشتری در املاک
از برج های مجلل هلدینگ پارمیس دیدن کنید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
AlbanianArabicEnglishPersian