ساخت و ساز املاک

کمیسیون ماده 100 شهرداری در ساخت و ساز املاک

کسانی که تاکنون در ساخت و ساز  املاک و خرید و فروش آن مشارکت داشته اند بی شک نام کمیسیون ماده 100 را شنیده اند. وظیفه این کمیسیون پیشگیری، کنترل و رسیدگی به تخلفات ساختمانی در زمان ساخت و ساز املاک می باشد.

کمیسیون اداری در حقیقت یک شخصیت حقوقی مستق می باشد که هیچ گونه ارتباطی با شهرداری ندارد، اما در اداره شهردای ها مستقر است. بهتر است قبل از اقدام به ساخت و ساز املاک با تبصره های کمیسیون ماده 100 آشنا شوید تا از ایجاد تخلف در آینده جلوگیری کنید.

وظیفه کمیسیون ماده 100

اگر هنگام ساخت و ساز املاک به لحاظ شهرسازی و ایمنی، شخصی دچار تخلف ساختمانی شود، شهرداری فقط اجازه دارد مانع ساخت و ساز شود و هیچگونه اجازه ای برای تخریب و یا گرفتن جریمه ندارد. برای این منظور باید پرونده ساختمانی که تخلف را انجام داده را به کمیسیون ماده 100 بفرستد تا آن ها تصمیم نهایی را بگیرند.

پیشنهاد می کنیم، برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تخلفات ساختمانی مقاله انواع تخلفات ساختمانی را بخوانید. 

افراد حاضر در کمیسیون ماده 100 شهرداری

اعضای تشکیل دهنده این کمسیون به شرح زیر می باشند:

  • نماینده وزارت کشور که با انتخاب وزیر و یا فرماندار آن شهر در آن سمت قرار گرفته است.
  • نماینده دادگستری که توسط وزیر دادگستری تعیین می گردد.
  • نماینده شورای اسلامی که به وسیله انجمن شورا انتخاب می شود.
  • نماینده شهرداری که هیچگونه حق رای ندارد و فقط می تواند توضیحات را بیان کند.
ساخت و ساز املاک - هلدینگ پارمیس

چگونگی رسیدگی در کمیسیون ماده 100 شهرداری

این کمیسیون خود از دو کمیسیون بدوی و تجدید نظر تشکیل شده است که پرونده های مربوط به تخلفات ابتدا در کمیسیون بدوی مطرح شده و نماینده شهرداری یکی از اعضای این کمیسیون می باشد.

سازنده های متخلف می توانند لایحه کتبی داده و از خود دفاع کنند، هر تصمیمی که در کمیسیون بدوی گرفته شود می توان در کمیسیون تجدید نظر اعتراض کرد اما تصمیماتی که در کمیسیون تجدید نظر گرفته شود قطعی بوده و قابل اجرا می باشد.

نکات قابل توجه قبل از مراجعه به کمیسیون ماده 100 شهرداری

  • نوع تخلفی که صورت گرفته و اخطاریه ارسال شده به صورت دقیق باید مطالعه شده و دفاعیه آن در فرم کار ضمیمه شوند.
  • زمانی که فرم دفاعیه قابل ارئه باشد باید مالک و وکیل قانونی و نیز به همراه کارت شناسایی حضور داشته باشند.
  • چنانچه فرم تکمیل شده دفاعیه بعد از ابلاغ اخطاریه و اتمام مهلت ارائه نشود، مانع صدور رای کمیسیون نمی شود.
  • براساس تبصره یک ماده قانون شهرداری، ابلاغ و نیز اجرای کمیسیون برعهده همان منطقه می باشد به همین دلیل شهراداری مستلزم است رای را به مالک جهت ساخت و ساز املاک  ابلاغ نماید.

هلدینگ پارمیس لیستی از املاک مانند برج های مجلل مسکونی سیمرغ، مجموعه تفریحی تجاری آبنوس و برج باغ مجلل اداری رونیکا پلاس و غیره را به شما پیشنهاد می کند. برای مشاهده جزئیات اینجا کلیک کنید.

تبصره یک (1)

چنانچه صاحب ملک و یا زمین اصول فنی را در ساخت و ساز املاک رعایت نکرده باشد.و ملک را بر خلاف مشخصات درج شده در پروانه ساخته باشد و یا نیز بدون داشتن پروانه شروع به ساخت و ساز کرده باشد،.در این مواقع شهرداری موظف است موضوع را به کمیسیون ارجاع بدهد.

اگر در این مواقع شهرداری مانع از ساخت و ساز املاک شود می بایست 10 روز قبل از اجرای طرح موضوع را با کمیسیون مطرح نماید و تصمیمات کمیسیون را نیز به مالک ابلاغ نماید.

تبصره دو (2)

اگر اضافات بر خلاف مفاد مندرج در داخل پروانه و در قسمت مسکونی باشد و تخریب ساختمان ضروری شناخته شود، در این صورت رای از یک دوم تا 3 برابر ارزش هر متر مربع صادر می شود. در چنین شرایطی اگر ذینفع این جریمه را پرداخت نکند، شهرداری ملزم است پرونده را به کمیسیون ارجاع بدهد و شهرداری نیز تصمیمات کمیسیون را به مالک در جهت ساخت و ساز املاک ابلاغ کند.

تبصره سه (3)

در صورتی که اضافات تجاری برخلاف مفاد پروانه ساختمانی باشد، 2 الی 4 برابر ارزش به ازای هر مترمربع جریمه صادر خواهد شد. اگر شخص از پرداخت این جریمه خودداری نماید، شهرداری وظیفه دارد پروانه را مجدداً به همان کمیسیون ارجاع بدهد و تقاضای تخریب نماید.

تبصره چهار (4)

ساخت و سازهای بنایی که مجوزی از شهرداری برای این کار ندارند، در این شرایط اگر اصول فنی شهرسازی و بهداشت رعایت شده باشد کمیسیون می تواند با در نظر گرفتن جریمه برای هر مترمربع بنای بدون مجوز، یک دهم ارزش معاملاتی ساختمان و یا یک پنجم ارزش سرقفلی که اگر سرقفلی داشته باشد بلامانع بودن صدور برگ پایان ساختمان را به شهرداری اعلام نماید.

پیشنهاد می کنیم: سرقفلی تجاری چیست، قوانین و مقررات حقوقی، تخلیه سرقفلی

تبصره پنج (5)

در مورد عدم احداث پارکینگ و همچنین غیرقابل استفاده بودن آن، کمیسیون می تواند تا 2 برابر ارزش معاملاتی برای هر متر مربع جریمه نماید.

ساخت و ساز املاک - قانون شهرداری

تبصره شش (6)

اگر در شرایطی ملک از حد خود به معابر عمومی تجاوز کرده باشد شهرداری وظیفه دارد ادامه کار را لغو کرده و پرونده را به کمیسیون ماده 100 بفرستد. و همچنین در صورت عدم استحکام بنا، عدم رعایت اصول فنی، شهرسازی و بهداشتی موضوع در کمیسیون ماده 100 بررسی می شود.

تبصره هفت (7)

وظیفه مهندسان ناظر ساختمانی این است که مشخصات مندرج در پروانه را با ساختمان انطباق داده و در پایان کار گواهی را صادر نمایند.

تبصره هشت (8)

دفاتر اسناد رسمی مستلزم هستند گواهی پایان کار و عدم خلاف برای ساختمان را در سند قید نمایند.

تبصره نه (9)

پروانه ساختمانی برای ساختمان هایی که تاریخ آن ها قبل از تصویب نقشه جامع شهر صادر شده باشد شامل بند یک کمیسیون ماده 100 نمی باشند.

تبصره ده (10)

در مورد آرای کمیسیون ماده 100 شهرداری هر موقع شهرداری یا مالک از تاریخ ابلاغ تا ده روز آینده نسبت به رای اعتراض داشته باشند، کمیسیون ماده 100 دیگری با اعضای غیر افراد قبلی به اعتراض رسیدگی خواهند کرد و آن رای قطعی خواهد بود.

تبصره یازده (11)

پس از آن که آیین نامه ارزش معاملاتی ساختمان توسط شهرداری و بعد از تصویب انجمن شهر در رابطه با اخذ جرائم مشخص شود قابل اجرا می باشد و این ارزش معاملاتی یک بار در سال قابل تجدید نظر می باشد.

خرید و فروش ملک با هلدینگ پارمیس

خرید و فروش مسکن از موضوعات مهمی است.که توجه بسیاری از سرمایه گذاران را به خود جلب کرده است. قبل از اقدام به خرید یا فروش ملک باید عوامل مهمی را در نظر بگیرید و با کارشناسان متخصص مشورت کنید.

اگر تصمیم به ساخت و ساز ملک را دارید.توصیه می کنیم.طبق یک برنامه ریزی از پیش تعیین شده عمل کنید.و با تبصره های کمیسیون ماده 100 قانون شهرداری آشنایی کامل داشته باشید، تا در روند ساخت و ساز املاک به مشکل مواجه نشوید و از تخلفات ساختمانی جلوگیری کنید.

نوشتهٔ پیشین
شرایط خرید و فروش ملک کلنگی
نوشتهٔ بعدی
کاربردهای کد رهگیری املاک و اهمیت آن
از برج های مجلل هلدینگ پارمیس دیدن کنید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
AlbanianArabicEnglishPersian