کد رهگیری

کاربردهای کد رهگیری املاک و اهمیت آن

اگر تا به الان صفحات قولنامه ای را در بنگاه های املاک دیده باشید حتماً متوجه شده اید که در زمان خرید و یا اجاره ملک که به امضاء طرفین قرارداد و شاهدان می رسد، تنها به عنوان یک پیش نویس تلقی می شود و برای اعتبار بخشیدن به آن ها لازم است که کد رهگیری را دریافت نمایید.

سامانه ای نیز برای ثبت معاملات املاک راه اندازی شده است که مشاورین املاک را موظف می کند که تمامی قراردادهای خود را در این سامانه به ثبت برسانند و اقدام به دریافت کدرهگیری کنند.

اگر به دنیال خانه ای برای اجاره و یا خرید هستید، مشاورین ما در هلدینگ پارمیس می توانند شما را در این زمینه راهنمایی نمایند

کد رهگیری

مزیت های دریافت کد رهگیری

افرادی که تجربه کافی از معاملات ملک را ندارند همیشه از موضوع کلاهبرداری در زمان بستن قرارداد نگران می باشند که در صورت دریافت کد رهگیری املاک، از این اتفاق اطمینان حاصل می کنید که معامله معتبر بوده و مشکلی ندارد.

این سامانه از فروش یک ملک به چندین نفر جلوگیری می کند و می توانید با در دست داشتن کد رهگیری، از قرارگیری ملک در طرح های شهرداری و میزان بدهی ملک به بانک ها آگاه شوید. این کد از نظر قانونی اعتبار دارد و طرفین قرارداد نمی توانند بعد از ثبت کد هیچ گونه اظهار نظری بر سر قیمت دیگری داشته باشند. در صورت رخ دادن چنین اتفاقی می توانید با در دست داشتن قرارداد و کد رهگیری از شخص مورد نظر شکایت کنید.

پیشنهاد میکنیم که مقاله ی روبرو را هم مطالعه کنید : وظایف مشاور املاک

نحوه دریافت کد رهگیری

این کد توسط مشاورین املاک برای شما گرفته می شود بدین صورت که تمامی مفاد قرارداد در سامانه ثبت خواهد شد و به غیر از این موارد مشخصات کامل طرفین نیز به همراه آدرس، پلاک ثبتی و کدپستی نیز ثبت می شود. پس از دریافت و اخذ کدرهگیری برای شما پیامکی از سمت سامانه ارسال می شود که از این موضوع اطلاع داشته باشید.

هزینه های دریافت کد رهگیری

براساس قانون دریافت کدرهگیری به عهده مشاورین املاک می باشد و هیچ گونه هزینه ای از طرفین قرارداد دریافت نمی شود اما از طرفی برخی از مشاورین املاک برای فرار از مالیات از دریافت این کد به بهانه های مختلف ممانعت می کنند. به همین علت توصیه می شود حتماً قراردادهای خود را در بنگاه های املاکی معتبر به ثبت برسانید.

این نکته را نیز باید در نظر داشته باشید که برخی ازاملاک برای اخذ کدرهگیری از شما مبالغی را درخواست می کنند که در صورت مشاهده چنین مواردی می توانید موضوع را با اتحادیه مشاورین املاک شهر خود در میان بگذارید.

کدرهگیری

کد رهگیری در برگه چهارم مبایعه نامه و در پایین سمت چپ قرار گرفته شده است که این کد شامل 13 رقم می باشد. همانطور که گفته شد این کد پس از دریافت از طریق پیامک به خریدار و فروشنده ارسال از سوی سامانه ارسال می شود.

کاربرد کد رهگیری

نکات قابل توجه هنگام دریافت کد رهگیری

طبق مطالب گفته شده نیاز است که قراردادهای خود را در آژانس های مسکن رسمی به ثبت برسانید و برای دریافت کد رهگیری از کدپستی دقیق برای این کار استفاده نمایید و برای این کار لازم است تاییدیه کد پستی را دریافت نمایید.

پس از این که قرارداد را دریافت کردید، مشخصات فردی مندرج در قرارداد را با دقت بررسی نمایید در بالای آن برچسب هولوگرام نیز موجود باشد.

اطمینان از صحت کدرهگیری

می توانید با مراجعه به سامانه ثبت املاک و وارد کردن کد ملی و کد رهگیری از درست بودن قرارداد خود اطمینان حاصل کنید و در صورتی که به آن نیاز داشته باشید یک نسخه چاپی از آن برای خود نگه دارید.

خرید و فروش ملک با هلدینگ پارمیس

خرید و فروش مسکن از موضوعات مهمی است.که توجه بسیاری از سرمایه گذاران را به خود جلب کرده است. قبل از اقدام به خرید یا فروش ملک باید عوامل مهمی را در نظر بگیرید و با کارشناسان متخصص مشورت کنید.

اگر تصمیم به ساخت و ساز ملک را دارید.توصیه می کنیم.طبق یک برنامه ریزی از پیش تعیین شده عمل کنید.و با تبصره های کمیسیون ماده 100 قانون شهرداری آشنایی کامل داشته باشید، تا در روند ساخت و ساز املاک به مشکل مواجه نشوید و از تخلفات ساختمانی جلوگیری کنید.

منبع: ویکی پدیا

نوشتهٔ پیشین
کمیسیون ماده 100 شهرداری در ساخت و ساز املاک
نوشتهٔ بعدی
منظور از اموال غیر منقول
از برج های مجلل هلدینگ پارمیس دیدن کنید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
AlbanianArabicEnglishPersian