شرایط زندگی در برج های مسکونی جهان

شرایط زندگی در برج های مسکونی جهان

شرایط زندگی در برج‌ های مسکونی جهان ، در چند دهه گذشته با توجه به رشد جمعیت و شرایط زندگی دنیای صنعتی، برج های مسکونی 30 تا 100 طبقه در شهرهای مدرن در سراسر جهان، به ویژه در آسیا و خاورمیانه رایج شده است.

تحقیقات گسترده‌ای در مورد این برج ها صورت گرفته است، این مقاله مورد درک ساکنان از برج های بلند و تجربیات فیزیولوژیکی و روانشناختی در رابطه با ارتفاع آن را مرور می کند.

ساکنان برج های مسکونی چشم انداز بهتر ، صدای کمتر و کیفیت هوای بهتر را به عنوان مزایای زندگی در طبقات بالاتر نسبت به طبقات پایین می‌دانند؛ ولی ساکنان در مورد ارتفاع، استفاده از آسانسور، بادهای شدید، زلزله و فرار در صورت آتش‌سوزی ابراز نگرانی کردند.

جزییات زندگی در  برج‌ های مسکونی

ساختمان‌ های بلند 30 تا 100 طبقه در شهرهای سراسر جهان، گسترش یافته است؛ ولی مطالعات کمی در مورد رضایت و آسایش و رفاه جسمی و روانی ساکنان این برج های مسکونی صورت گرفته است.

یک چالش بزرگ برای محققان این است که بفهمند شرایط زندگی جدید ناشی از توسعه کلان شهرها برای افرادی که در این برج های مسکونی زندگی می کنند، چگونه است.

شرایط زندگی در برج‌ های مسکونی جهان

مردم انتخاب‌هایی برای محل زندگی خود دارند، اما انتخاب‌های آنها اغلب به درآمد و مکان محل سکونتشان محدود می‌شود. در چند دهه گذشته ساختمان های بلند جای ساختمان کوچک و مستقل را گرفت. بنابراین افراد با توجه به امکانات در این نوع ساختمان ها ساکن شده‌اند.

برای آگاهی بیشتر این مقاله برج‌های معروف تهران پیشنهاد می شود.

ارتفاع

یکی از معیارها برای یک برج های مسکونی، ارتفاع نسبت به بافت است و درک بلندی به بافت فیزیکی اطراف بستگی دارد. ارتفاع این ساختمان ها به اندازه‌ای بلند است که در اکثر کشورهای غربی، جایی که خانه‌های کم ارتفاع وجود دارد، به آنها سازه های خاص گفته می‌شود.

ترجیح ساکنان

ساکنان بیشتر ترجیح می‌‎دهند در طبقه میانی باشند، بنابراین این طبقه‌ها از سایر طبقه‌ها قیمت بالاتری دارد. البته این مورد در کشورهای مختلف متفاوت است و انتخاب افراد در بین طبقه پایین یا بالا متغیر است.

مزایای سکونت در برج های مسکونی

چشم انداز

یکی از مزایای درک شده از اشغال طبقات بالاتر ساختمان‌های بلند، نمای بدون مانع است. آپارتمان ها در طبقات بالاتر یا با چشم انداز زیبا با قیمت های بالاتر فروخته می شوند. برای مثال برخی از افراد تماشای آب یا باغ را دوست دارند؛ اما نمای خیابان یا ساختمان مانع از دیدن این مناظر می شود. بنابراین داشتن منظره کوه به ارزش ملک می‌افزاید و منظره دریا که توسط ساختمان‌های دیگر مسدود شده است، ارزش ملک را پایین می‌آورد. اغلب داشتن منظره دل‌انگیز از اتاق نشیمن مهم است، اما از آشپزخانه یا اتاق خواب خیلی اهمیت ندارد.

هوای پاک

هوای تمیز و سالم در برج های مسکونی، یکی دیگر از مزایای درک شده از اشغال طبقات بالاتر است. سطح آلاینده‌های مرتبط با ترافیک در هوا در مناطق مسکونی بالاتر از طبقه پنجم کمترین میزان را دارد. بر همین اساس کیفیت پایین هوا تأثیر منفی بر قیمت واحدهای زیر طبقه بیستم دارد. بنابراین هوای پاک و سالم‌تر، ترجیح مشتریان برای سکونت بیشتر برای طبقات بالا است.

سرو صدای کمتر

یکی دیگر از مزایای درک شده زندگی در طبقات بالای برج های مسکونی، صدای کمتر است. در یک مقایسه وقتی صدای ترافیک جاده‌ای در نمای خارجی بلندترین ساختمان‌ها تا طبقه بالای آن اندازه‌گیری شده است، مشخص شد که میزان سروصدا در طبقات بالا بسیار اندک است. بر همین اساس ساکنان سطوح بالاتر نسبت به ساکنان طبقات پایین‌تر، صداهای کمتری را تجربه می‌کنند. بنابراین طبقات بالا طرفداران بیشتری خواهد داشت.

برای آگاهی بیشتر این مقاله زندگی برج نشینی و آپارتمان نشینی و تفاوت آن پیشنهاد می شود.

برج مسکونی جهان

معایب سکونت در برج های مسکونی

ترس از ارتفاع

افرادی هستند که در ارتفاع تا حدی عدم تعادل را تجربه می‌کنند. هنگامی که فاصله چشم و جسم در حالت ثابت بیش از 20 متر باشد، سیستم بینایی ممکن است اطلاعاتی را ارائه دهد که با سیستم های حسی تنی و دهلیزی مغایرت داشته باشد و منجر به عدم تعادل شود. بنابراین افرادی که ترس از ارتفاع دارند، نمی‌توانند در طبقات بالا ساختمان های بلند زندگی کنند.

زلزله و وزش های باد شدید

برج های مسکونی در هنگام وزیدن بادهای شدید و زلزله تکان می خورند، اما ممکن است ساکنان ساختمان معتقد باشند که ساختمان‌ باید ثابت بمانند. هنگامی که ارتعاشات محسوس باشد و وقوع آنها مکرر یا طولانی باشد، چنین حرکات ساختمانی می تواند باعث ناراحتی یا حتی ترس در برخی از ساکنان شود. علاوه بر نشانه‌های حرکتی، نشانه‌های بصری و صوتی می‌توانند درک ساکنان از حرکت را تحریک کنند.

ممکن است در هنگام وزش باد و زلزله ساکنان برج های مسکونی بلند دچار سرگیجه و تهوع، استرس و اضطراب شوند که این مورد برای همه افراد نگران کننده است.

مسئله زلزله در قسمت آسیای شرقی بسیار مطرح است، بنابراین برج های مسکونی بلند در این مناطق سازه های ریلی دارند تا در هنگام زلزله به آن آسیبی وارد نشود.

آتش

گیر افتادن هنگام آتش‌سوزی مهم ترین نگرانی ساکنان برج های مسکونی بوده و همواره مورد نگرانی و توجه افراد است.

آسانسور

یکی از نگرانی‌های دیگر برای ساکنان برج های مسکونی این است که در هنگام استفاده از آسانسور داخل آن گرفتار شوند یا نتوانند از آسانسور استفاده کنند. همچنین به علت تعداد بالای ساکنان ساختمان‌های بلند استفاده از آسانسور در طول شبانه روز زیاد است، بنابراین ممکن هنگام استفاده مشکلات بسیاری به وجود آید.

ارائه خدمات رهن، اجاره، خرید و فروش توسط هلدینگ پارمیس

هلدینگ پارمیس با داشتن چند سال سابقه و بهره گیری از نیروهای متخصص، می‌تواند در زمینه امور ملکی مانند خرید و فروش ملک تجاری و اداری، خرید و فروش و پیش فروش و پیش خرید آپارتمان، خرید و فروش و پیش فروش و پیش خرید برج‌های مسکونی و ثبت سند خدمات بسیاری را ارائه دهد.

نوشتهٔ پیشین
رهن و اجاره و خرید ملک در اوشان فشم
نوشتهٔ بعدی
مقایسه خانه های ویلایی با آپارتمانی
از برج های مجلل هلدینگ پارمیس دیدن کنید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
AlbanianArabicEnglishPersian